Enez Kalesi - GeziBilen

Enez Kalesi

Enez Kalesi

Enez Kalesi Antik dönemlerde yüksek bir tepeye konuşlanır. Prokopios’un kayıtlarına göre kale o dönem Balkanlar üzerinden gelen akınların önüne geçmek adına yapıldı. Kalenin yapımına ilişkin net bir tarih yoktur. Buna rağmen duvarlarda yer alan devşirme materyaller kalenin Bizans döneminden önce yapıldığına dair önemli doneler sunar. Aynı zamanda kaleyle ilgili ilk büyük onarımın 6’ncı yüzyıl içinde gerçekleştiği beliretilir. Kale o dönem Justinianus tarafından onarılmıştır. Antik mimari parçalar ve kese taşlar 12’nci yüzyılda gerçekleşen bu onarım sürecinde kullanılan malzemeler arasındadır. Kalenin merkez girişi doğu bölümünde yer alır. Ayrıca kuzey ve doğudan girmenize olanak tanıyan iki ayrı kapı daha bulunur. Biçim itibari ile birbirinden ayrılan 15 farklı kule, yapıyı destekler. Surun toplam yüksekliği yaklaşık olarak 25 metre civarındadır. Surun genişliği ise belli bölümlerde üç metreye yaklaşır. Surların deniz bölümüne bakan kısmında, çok köşeli bir kule yer alır. Sağ bölümdeki kule ne yazık ki bugüne ulaşamaz. Batı bölümden uzanan duvarlarsa iç kısma doğru bir eğim çizer ve güney kısımdan gelen duvarla birleşir. Bu sayede kalenin bu alanında yarım kubbeye benzer ilginç bir görüntü çıkar. Kalenin bilhassa Meriç Irmağı tarafından gelen tehlikelere karşı çok başarılı bir koruma sağladığı aktarılır. Kale çevresinde gerçekleşen arkeolojik kazılarda elde edilen bazı çömlek kalıntıları, yerleşim durumunun Kalkolitik dönemlere kadar uzandığı gerçeğini ortaya koyar. Enez Kalesi’nin bir diğer önemli kısmı da Fatih Camii’dir. Burası aynı zamanda Ayasofya Kilisesi olarak da geçer. Fatih Camii’nin çok önemli bir bölümü bugüne ulaşmayı başarmıştır. 1456 senesinde Enez’in ele geçirilmesinden sonra kilise, camiye dönüştürüldü. Fatih Camii 1965 senesine dek aktif şekilde kullanıldı.

Enez KalesiEnez KalesiEnez KalesiEnez Kalesi

Yorumlar

 • irembozz
  29.06.2022 07:14

  Gerçekten uğranılması gereken bir yer manzarası güzel girişi ücretsiz güzel fotoğraflar çıkıyor :)

 • slnkocx
  19.07.2022 09:50

  her dönemden kalıntıların bulunduğu, güzel restorasyon edilmiş, günbatımı fotoğraflarının güzel çıktığı bir alan

 • rumeysacakmakk
  16.09.2022 07:35

  Enez için en önemli yer diyebilirim yüzlerce yıllık bir tarihe sahip enez için bulunmaz bir değer daha çok arkeolojik çalışmalar yapılmalı ve bu değerlere daha fazla özen gosterilmeli.

 • aysenurgunduzz
  09.08.2022 06:40

  Tahminen 1700 yıllık bir kale etrafında tarihi evler var her noktası tarihi izler taşıyor kale den meriç nehrini izlemek de çok keyif verici.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota