Bayezid Köprüsü - GeziBilen

Bayezid Köprüsü

Bayezid Köprüsü

Edirne’nin kalbinden geçen, şehrin birçok güzelliğini çevreleyen Tunca Nehri üzerindeki Bayezid Köprüsü, asırlardır ayaktadır. 1488’de II. Bayezid tarafından yaptırıldığı düşünülen tarihi köprü, 78 metrelik uzunluğuyla oldukça dikkat çekicidir. Genişliği ise yaklaşık 6 metre civarındadır. Köprünün yapım tarihi net olmamakla birlikte yakınındaki külliye ile şehir arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla yapıldığı bilinir. Söz konusu külliyedeki caminin tamamlanma tarihinin 1488 olduğu bilinir. Camiye şehir halkının da gelebilmesi için köprü yapımına külliye ile aynı zamanlarda ihtiyaç duyulduğu kanısı oldukça yaygın olduğundan, köprünün bu tarihlerde tamamlanmış olma ihtimali yüzde 100’e yakındır. Yapımında kesme taş kullanılmış yapı, Yeni İmaret Köprüsü adıyla da anılıyor. 6 büyük gözü mevcut olan yapının ek olarak tahliye gözleri de bulunur. Kısa korkularıyla klasik bir köprü görünümü sunuyor Edirne’nin tarihi simgelerinden Bayezid Köprüsü. II. Bayezid Külliyesi ile Saraçhane Setboyu Caddesi arasında kalan köprü, günümüzde kullanıma açık. Diğer bir yandan ise köprü fotoğraf meraklıları için de bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde. Şehirdeki görsel atmosferi olabildiğine zengin olan köprünün nehir sularındaki yansımalarının yanı sıra fondaki cami ile görsel şöleni de bir harika. Tamamen Türk mimari geleneği ile çevrelenmiş durumdaki köprü, sanatsal değere de sahip ve özellikle kültür turizmi meraklıları açısından görülmesi önerilen yapılar arasında sayılıyor.

Bayezid KöprüsüBayezid KöprüsüBayezid KöprüsüBayezid Köprüsü

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  10.11.2022 11:01

  Edirne İkinci Beyazıt Köprüsü, II. Bayezid tarafından Edirne'de Tunca nehri üzerinde inşa ettirilen köprü. II. Bayezid Edirne'deki büyük külliyesinin şehirle bağlantısını sağlamak amacıyla bu köprüyü inşa ettirdi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota