Adalet Kasrı Kulesi - GeziBilen

Adalet Kasrı Kulesi

Adalet Kasrı Kulesi

Edirne’de önde gelen simge lokasyonlar arasındaki Adalet Kasrı Kulesi, şehrin merkezinde konumlanır. Cephanelik Köprüsü’nün başında 7’nci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı bilinir. Adının kökeniyle ilgili çeşitli ihtimaller mevcuttur. Bunlardan ilki; döneminde idam edilen kişilerin önünde dizilmesi nedeniyle bu ismi aldığı, bir diğeri ise halkın çeşitli konulardaki dilekçelerinin önündeki görevliler tarafından alınarak kulenin üstündeki kasırda bekleyen memura teslim edilmesine istinaden ‘adalet’ ismini almış olabileceği yönündedir. Kulenin orijinal haliyle ilgili vesikalık bir işaret 19’uncu yüzyılın sonuna tarihlenen bir fotoğrafa dayanır. Fotoğrafta Adalet Kasrı Kulesi’nin üzerinde bir de külah olduğu görülür. Eski fotoğraflara sıklıkla konu olan bu tarihi yapının kulesinin tepesinde de ayrıca bir oda bulunurdu. Hatta kasrın orta yerinde havuz mevcuttu. Söz konusu külah şekilli mimari öge, günümüze hiçbir şekilde ulaşamamış durumdadır. 19’uncu yüzyıl sonu ve 20’nci yüzyıl başında yoğun bir savaş bölgesi halini alan Edirne’de derinlemesine zarar gören yapılardan biri olan Adalet Kasrı Kulesi, her ne kadar çeşitli tamirler görse de artık aslından farklı bir durumdadır. Kule kısmı sağlam kesme taşlarla inşa edilen yapının üst kısmındaki pencereleri ile kasrın zarafeti dikkat çekicidir. Günümüzde şehre ziyarette bulunanlar için hoş bir görsel ambiyans özelliği taşıyan Adalet Kasrı Kulesi aynı zamanda Edirne’nin tarihi hafızasının en canlı örneklerindendir.

Adalet Kasrı KulesiAdalet Kasrı KulesiAdalet Kasrı KulesiAdalet Kasrı Kulesi

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  09.08.2022 06:43

  Kanuni sultan süleyman tarafından 1561 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır zeminle beraber 4 katlı olup üst katında mermer fiskiyeli bir havuz bulunuyor…

 • rumeysacakmakk
  16.09.2022 07:40

  Bence türkiyede eşinin olmadığı ender bir yapı.Mimari olarakta çok güzel 👍

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota