Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

Çanakkale şehir merkezinin 30 km kadar güneyinde yer alan Truva Antik Kenti; sadece bölgenin değil, Türkiye’nin en çok ilgi çeken turistik merkezlerinden biridir. İlk yerleşimin 5 bin yıl öncesine dayandığı ve milattan sonra 400’e kadar devam ettiği tarihi kentin kalıntıları, aynı zamanda dünyadaki en ünlü arkeolojik alanlarından sayılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Truva Antik Kenti’ni bu kadar ünlü yapan unsur; şüphesiz Homeros’un İlyada Destanı. Batı medeniyeti açısından daha ilkokul yıllarında işlenmeye başlanan bu destan, uzun yıllar boyu hafızalara kazınırken antik yerleşimin günümüzde bu denli yüksek sayıda yabancı turist çekmesinin nedeni de bu olsa gerek! Efsanelere konu olan Truva Antik Kenti, özellikle efsanesi ile öne çıkar. Filmlere de konu olan bu efsanede Akalar, Kaz Dağı eteklerindeki şehri dokuz yıl süren kuşatmaya rağmen ele geçiremez. Bunun üzerine komutan Odysseus, dev boyutlarda tahta bir at yapılmasını emreder. Plana göre içine Yunan askerlerinin yerleştirildiği ahşaptan oluşturulan at, ateşkes için hediye amaçlı verilecek ve bu sayede şehrin içerisine girilebilecektir. Zekice kurgulanan plan başarılı olur, bir gece saklandığı yerden gizlice çıkan askerler o sırada sarhoş olan Troyalı askerleri öldürerek şehri ele geçirir, yakıp yıkarlar. Komutan Odysseus da aynı zamanda savaşa neden olan aşık olduğu Truvalı Helen’e kavuşur. Helen’in Zeus’un kızı olduğuna inanılır. Savaşın geçtiği tarihi bölge, asırlar boyu önemini korumuştur. Ayrıca Truva Antik Kenti; dokuz farklı katmana sahiptir. Zira kentin bugüne kadar sayısız kez yıkılıp yeniden kurulduğu anlaşılıyor. Günümüzde söz konusu alandaki tiyatro, hamam ve kanalizasyon sistemi kalıntıları görülebiliyor.

Truva Antik KentiTruva Antik KentiTruva Antik KentiTruva Antik Kenti

Yorumlar

 • muratball
  29.06.2022 08:00

  Tarihe ilginiz varsa zaten çok fazla sorgulayacağınız bir yer bu topraklarda başka medeniyetlerinde yaşadığını bilmek güzel ve farklı hissettiriyor :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler