Peynir Kayalıkları - GeziBilen

Peynir Kayalıkları

Peynir Kayalıkları

Doğal ve heykelsi duruşuyla ziyaretçilerini büyüleyen Peynir Kayalıkları, Çanakkale’ye yolu düşenlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor. Uzun ve geniş kumsalı ile Kuzu Limanı'nın sol tarafında yer alan, Kaşkaval Burnu’nu süsleyen kayalıklar, kendine özgü yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken bir ihtişama sahip. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’da bulunan ‘görsel şölen’ Peynir Kayalıkları’nın hikayesi de oldukça ilginç… Efsaneye göre binlerce hayvana sahip olan zengin ve bir o kadar cimri kadın, herkesten sakındığı peynirlerini üst üste, tanrılar katına kadar dizerek cennete ulaşabileceğine inanırmış. Bir gün yaşlı kadının kapısını, çok acıkmış bir şekilde kendisi ve kardeşi için peynir isteyen küçük bir çocuk çalmış ancak kadın, kapısına gelen misafire kötü davranarak geri göndermiş. Yaşlı kadının çocuğa kötü davrandığını gören tanrı, onu büyük bir cezaya mahkum etmiş. Onca peyniri kimseyle paylaşmayan inatçı ve cimri kadına gönderdiği kar ve tipi gibi doğa felaketler sonucu kadın, peynirleriyle birlikte donmuş. Güneş, rüzgar, kar gibi doğal oluşumların heykelsi bir görünüşe kavuşturduğu kayalıklara ulaşım; denizden tekne ile sağlanıyor. Bir doğa mucizesi olan Peynir Kayalıkları’na, Kuzu Limanı'ndan beş dakikada, Kaleköy Limanı'ndan ise yaklaşık 15 dakikada gitmek mümkün.

Peynir KayalıklarıPeynir KayalıklarıPeynir KayalıklarıPeynir Kayalıkları

Yorumlar

 • sudekilic
  05.08.2022 06:59

  Kuzulimanının hemen solunda yer alan kaşkaval burnu peynir kayalıkları diye çağrılan ilginç heykelsi kaya oluşumlarına sahip…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota