Nusret Mayın Gemisi - GeziBilen

Nusret Mayın Gemisi

Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale Boğazı girişindeki İngiliz ve Fransız gemilerinin 1914’te kale surlarına yaptığı topçu ateşleriyle fitili yanan, 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda kanlı çarpışmalara sahne olan Çanakkale Savaşı’nın simgelerinden biri de Osmanlı İmparatorluğu’na ait Nusret Mayın Gemisi. Almanlar tarafından üretilen mayın gemisi, 1914’te Çanakkale’de görevine başladı. Tasarımı dolayısıyla dar boğazda başarıyla hareket edebiliyordu. Alınan stratejik kararlarla döşediği mayınlar, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun düşmanı olan İtilaf Devletleri gemilerine büyük zarar verdi. Batan ve zarar gören gemiler oldu, savaşın seyrini değiştiren en önemli öğelerden biriydi Nusret Mayın Gemisi. Savaşın ardından da uzun yıllar görevde kaldı. 1962’de özel sektöre satışı gerçekleştirildi ve 1990’a kadar yük gemisi olarak işlev sağladı. Ancak o yıl Mersin Limanı açıklarında battı. 2000’e kadar su altında kalan tarihi ve manevi öneme sahip gemi, yürütülen çalışmalarla çıkarılarak yoğun çalışmalarla ihya edildi. Günümüzde Tarsus’ta sergilenen geminin denize indirilmiş haldeki kopyası ise Çanakkale Deniz Müzesi’nin önünde ziyaret edilebiliyor.

Nusret Mayın GemisiNusret Mayın GemisiNusret Mayın GemisiNusret Mayın Gemisi

Yorumlar

 • muratball
  29.06.2022 07:41

  Deniz müzesi içinde orjinalliğine sadık bir şekilde tekrar yapılmış içinde boğaz savaşını anlatan bir görselde mevcut bakmanızı tavsiye ederim:)

 • mustafaalii
  20.06.2022 11:51

  Okurken kendimi tarihin derin sayfaları arasında hissettim adeta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota