Kum Adası - GeziBilen

Kum Adası

Kum Adası

Çanakkale sınırları içinde yer alan Kum Ada, son dönemde özellikle de romatizma hastalarının uğrak yeri durumundadır. Bu bağlamda adaya şehir dışından da pek çok kişinin ilgi gösterdiği söylenebilir. Yaklaşık 100 metrelik bir kıyı bağlantısıyla dikkat çeken ada, ufak bir gölet görünümündedir. Bilhassa yaz aylarında ilginin artmaya başladığı adanın şifalı olduğuna inanılır. Kum Ada’nın ilginç bir özelliği de ilkbahar ayında bir anda pembe renge bürünmesidir. Bu görsel şölene tanıklık etmek adına da amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar bölgeye akın eder. Burada çiçeklerin açması ile oluşan görüntü son derece etkileyicidir. Bu özel adanın bir de yıllardır anlatılagelen ilginç bir hikâyesi vardır. İnanışa göre bu ada, bir ermişin eteğindeki kumları denize dökmesi neticesinde büyüyerek oluşur. Rivayete göre Gazi Süleyman Paşa sallar üzerinde Gelibolu’ya gelmek ister. O esnada Kızıl Deli Sultan isimli birisi de aynı sala binmek ister. Kızıl Deli Sultan, inatçı ve kararlı biridir. Onu sala almak istemedikleri için sal hareketlenmeye başlar. Evliya olarak nam salan Kızıl Deli Sultan, salların hareket ettiğini görünce eteğinde yer alan kumları atar ve salları takip eder. Bu kumlar mucizevi bir biçimde bir adaya dönüşür. O sırada Gazi Süleyman Paşa ve yanındakiler, boğazın kapanmasından endişe eder ve o korkuyla ermiş olduğuna inandıkları Kızıl Deli Sultan’ı sala alır ve ardından birlikte Gelibolu’ya geçerler. Çanakkale özelinde sağlık turizminin en önemli noktalarından biri olan Kum Ada, Çardak beldesi sınırları içindedir. Bölgeye şifa bulmak ümidiyle gelen ziyaretçiler kendilerini kuma gömmeyi tercih ederler. Bölgenin bu yönde popülerleşmeye başlamasıyla beraber hizmet alanları da artar. Aynı zamanda bazı konaklama tesisleri de bu doğrultuda hizmet verir.

Kum AdasıKum AdasıKum Adası

Yorumlar

 • sudekilic
  05.08.2022 07:25

  Çok güzel sakin bir yer Denizi seyretmek için akşam güneşi batışını seyretmek kum adasındaki kimsesiz köpekleri de besleyebilir ve sevebilirsiniz.

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:40

  Burda otel yok pansiyon tarzi bir yer bulmanız lazım önceden gelibolundan feribot vardı arabalı şimdi onu kaldırmışlar lapsekiye var oradan 6km arasında mesafe var denizi güzel bir yer bazen kalabalik oluyor rüzgar hep var ama bazen serinletici esiyor bazen de kum kaldırıyor yerden ama hiç kesilmiyor rüzgar igde ağaçları var onların altında golgelikde oturabilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota