Karye Teknoloji Müzesi

Karye Teknoloji Müzesi

22.02.2021 00:18


Karye Teknoloji Müzesi, aynı zamanda ‘Köyden Kente Teknoloji Müzesi’ olarak da bilinir. Kültür Bakanlığı onaylı olan müze Kaz Dağları içinde bulunan Yeşilyurt Köyü’ndedir. Bir butik müze olarak sınıflandırılan Karye Teknoloji Müzesi, kendi alanında ender örnekler arasındadır. 18’inci yüzyıldan bugüne dek yaşamımızı kolaylaştıran 500 civarında etnografik parçaya ev sahipliği yapar. Müzenin bir bölümünde sadece müzik ve basın-yayın eserlerini kapsayan bir bölüm bulunur. Bu bölüm ziyaretçilere oldukça ilginç bir deneyim şansı verir. Müzede yer alan parçaların önemli bir kısmı Osmanlı Dönemi’ne aittir. Müzeye gelenler son dönemde teknolojinin nasıl bir ivme kazandığına tanıklık etme şansı bulur. Özellikle bazı objelerin gelişimi ilgi uyandırır. Haberleşmeden aydınlanmaya, barınmadan ısınmaya pek çok koleksiyon müzeye özel bir değer katar. Bilhassa Opel, Motorola, Mercedes gibi çok büyük markaların hiç bilinmeyen ürünleri ya da parçaları müze içinde sergilenir. Telefon, radyo ve televizyon gibi ürünlerin yaşadığı evrim ise oldukça şaşırtıcıdır. Müze içerisinde daktilolar, hesap makineleri ve faks cihazları da oldukça değerli bir yere sahiptir. Karye Teknoloji Müzesi’nin bir bölümünde çok önemli olayların yaşandığı günlere ait gazeteler sergilenir. Aynı zamanda büyük yazarların yazmış oldukları ilk eserler orijinal halleriyle burada kendine yer bulur. Daima yeni eserlerin eklenmesi müzenin dinamik ve güncel kalmasını sağlar. Bu anlamda Köyden Kente Teknoloji Müzesi belli bir ivmeyle gelişimini sürdürür. Karye Müzesi’ne geldiğiniz zaman Peugeot markasının bir dönem aslında kahve makinesi ürettiğini ya da günümüzün popüler markalarından biri olan Opel’in ilk başlarda dikiş makinesi ürettiğine tanıklık edersiniz. Müze bugün otel formatıyla birleştirilmiş durumdadır. Geniş ormanlık bir alanın içerisinde müstakil olarak oluşturulan müze size kültürel açıdan zengin bir yolculuk yapma şansı tanır.
Karye Teknoloji MüzesiKarye Teknoloji MüzesiKarye Teknoloji MüzesiKarye Teknoloji Müzesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:56

  Geçmişte Opel'in dikiş makinesi, Mercedes'in daktilo, Peugeot'un kahve makinesi ürettiğini biliyor muydunuz? :) Ben bu müzede öğrendim. Koleksiyon gerçekten çok güzel. Yeşilyurt köyüne kadar gelmişken kesinlikle gezilmeli

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler