Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Türkiye’nin Ege Denizi üzerindeki turistik cenneti Gökçeada’da çok tarihi bir mekan bulunuyor. Adanın içinde oldukça önemli bir yerleşim yeri olan Dereköy’deki köy meydanında bulunan tarihi çamaşırhane, ilgi çekici destinasyonlar arasında yer alıyor. Suların halen aktığı ve kesme taştan yapılan tarihi çamaşırhanede, eskiden insanlar çeşme başlarına oturup giysilerini yıkarmış. Bu yapı, köyün sosyal hayatına dair önemli bir buluşma noktası özelliği taşırmış. Diğer yandan Dereköy, bir dönemin önemli köylerinden birisi imiş… 2 bine yakın hanenin yer aldığı oldukça büyük nüfusuyla dikkat çeken bu kalabalık köyde; çok sayıda kahvehane, bakkal, terzi, berber, sinema salonu ve imalathane yer alıyordu. Günümüzde nüfus oldukça azalmış olsa da yaklaşık 140-150 hanede Rumlar, bir o kadarlık kesim de Türkler yaşıyor. Eski köy hayatına dair otantik izler, Dereköy’de canlı bir şekilde gözlemlenebiliyor. Gökçeada merkeze yaklaşık 20 dakika mesafede konumlanan Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi, köy içerisinde görülebilecek önemli kültürel lokasyonlar arasındadır. Burada ayrıca 1800’lerin başına tarihlenen iki kilise de mevcut.

Dereköy Tarihi Rum ÇamaşırhanesiDereköy Tarihi Rum ÇamaşırhanesiDereköy Tarihi Rum ÇamaşırhanesiDereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler