Conk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı

Conk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı

22.02.2021 00:18


Çanakkale yakın tarihimiz açısından son derece önemli bir şehirdir. Bu nedenle şehri ziyaret edenler genelde o dönemden izler sunan eserlere ilgi duyar. Şehir de bu anlamda beklentilere fazlasıyla yanıt verecek düzeydedir. Conkbayırı Mehmetçik Park Anıtı da tam olarak bu noktalardan biri durumundadır Günümüzde bu kitabeler toplamda beş adettir. Mimar Ahmet Gülgönen tarafından tasarımı yapılan eserler 1970 senesinde organize edilen özel bir yarışmada birinci seçilir. Tahmin edileceği üzere anıt, Çanakkale Savaşı’nda yaşamlarını yitiren kahraman askerlerin anısına yapılır. Park anıtının yapımında özellikle “Conkbayırı Mehmetçik Parkı Anıtı Yaptırma ve Yaşatma Derneği” önemli girişimlerde bulunur. Conkbayırı Mehmetçik Parkı Anıtı, 1981 senesinde Tarım Orman Bakanlığı tarafından tamamlanır ve son şeklini alır. Anıt 160 rakımlı bir tepenin üstüne konuşlandırılmıştır. Çanakkale Savaşı’nda hatırlanacağı üzere cephaneleri tükenen askerler Atatürk tarafından zorunlu olarak geri çekilir. Süngü takılan askerlerin büyük bir zafere imza attıkları nokta tam olarak burasıdır. Bu nedenle kurtuluş sürecinde Conkbayırı manevi açıdan çok özel bir yerde durur. Bir anlamda düşmana vurulan en ağır tokat burada gerçekleşir ve savaşın boyutu bu noktadan sonra değişir. Conkbayırı Mehmetçik Parkı Anıtı tepeyi neredeyse bütünü ile kaplar. Bu anlamda çok uzaklardan dahi fark edilecek kadar büyük ve heybetlidir. Beş ayrı beton panelden meydana gelen anıtta dua eden bir askerin beş parmağı figür olarak tercih edilir. Conkbayır, Atatürk’ün meşhur “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçen sürede yardım için gelen askerlere bu sayede zaman kazandırmış oluruz.” cümlesini de kurduğu yerdir. Yakın zaman önce burada yer alan siperlerin onarımı için yeni bir çalışmaya imza atılır. Bölge ne yazık ki buranın manevi değerine yakışmayacak düzeyde bir hasarla karşı karşıya kalır. Siperlerin son onarımı 1980’li yılların başında gerçekleşir.

Conk Bayırı Mehmetçik Park AnıtıConk Bayırı Mehmetçik Park AnıtıConk Bayırı Mehmetçik Park AnıtıConk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler