Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi - GeziBilen

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi, Gelibolu Yarımadası’nda en fazla ziyaretçi çeken noktadır. Hatta öyle ki şehir dışından gelen grupların gezi listelerinin en üst sıralarında yer alır. Yakın tarihimiz açısından çok kıymetli bir yer Çanakkale’nin sembolik mekanlarından olan bu abide Hisarlık Burnu’nda yer alır. Burası aslında bir proje yarışması sonucunda oluşturulur. Şehitler Abidesi’nin temelleri 1954 senesinde atılır. Ziyarete açılışı İkinci Anafartalar Zaferi’nin yıl dönümüne denk getirilir. Bu özel abide Çanakkale Savaşı’nda büyün askerleri temsil eder. Temel amaç onların mücadelesini ve anılarını yaşatmaktır. Çok yoğun şekilde ziyaretçi çeken abidenin mimarı ise Doğan Erginbaş’tır. Kendisi burası için düzenlenen yarışmada 37 proje içerisinden birinci olarak seçilen kişidir. Abide şehitlerin göğe yükselmesini temsil eder. Bu bizzat projenin mimari olan Doğan Erginbaş’ın ifadesidir. Abidede savaş anlarını dışa vuran çeşitli rölyefler de göz doldurur. Her sene özellikle 18 Mart haftasında Türkiye’nin her bir noktasından pek çok ziyaretçi bölgeye akın eder. Şehitler Abidesi’nin olduğu alanda geleneksel olarak anma törenleri organize edilir. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi yerli ziyaretçiler kadar yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çeker. Abidenin hemen arka tarafında bulunan temsili mezarlıklar oldukça düzenli bir görünüm sunar. Bu alan 2007 senesinde ziyarete açılmıştır. Şehitlik içinde de adları tespit edilen 59 bin şehidin isimleri yazılıdır. Bu temsili şehitliğin hemen ön tarafında 45 metrelik ayrı bir rölyef bulunur. Burayı biraz geçtiğinizde Atatürk’ün askerler için kurmuş olduğu sözlerin bulunduğu büyük bir mermer kitabe yer alır. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi boğazın hemen uç tarafındaki Morto Koyu’nun yanı başındadır. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi’nin yapım sürecinde Atatürk kadar İsmet İnönü’nün de önemli girişimleri olur. Abidenin o dönemki paraya 4 milyon Türk lirasına mal olduğu bilinir.

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler AbidesiÇanakkale Şehitliği ve Şehitler AbidesiÇanakkale Şehitliği ve Şehitler AbidesiÇanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  07.11.2022 08:31

  🇹🇷

 • samet
  27.10.2022 18:24

  Yarınlarımız için bugünlerini feda eden tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota