Bozcaada Müzesi - GeziBilen

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi hem adaya hem de Çanakkale’ye dair ziyaretçilerine pek çok veri sunar. Bu anlamda Çanakkale’de yerli ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir mekan olarak öne çıkar. Ada günlerinize renk katmak adına es geçmemeniz gereken mekanlardan biri olan Bozcaada Müzesi, oldukça sıcak bir atmosfere sahiptir. Bu anlamda alışılagelmiş o mesafeli müzelerden farklı bir yerde durur. Bilhassa müzenin tasarımı, eserlerin sunumu oldukça başarılı şekilde kurgulanır. Açıklama kısımları da ezber bozan bir niteliğe sahiptir. Bozcaada Müzesi’nin koleksiyonu her sene hızlı bir şekilde güncellenir. Bozcaada Müzesi temel olarak adanın geçmişini gözler önüne serme amacı taşır. Müzenin kuruluş sürecine baktığımız zaman şahsi girişimlerin çok önemli bir rol oynadığı görülür. Özellikle de Hakan Gürüney’in bireysel çabaları, müzenin kurulma aşamasında oldukça etkili olur. Bozcaada’nın oldukça zengin bir tarihe sahip olması, müzeye olduğu gibi yansır. Müzenin mağaza alanından dilediğiniz ölçüde kartpostal ve kitap dışında seramik kupa, yüzük ve kolye alabilirsiniz. Replika sikkeler bu alanda özellikle büyük ilgi gören eserler arasında yerini alır. Bozcaada Müzesi aynı zamanda Yunan kültürünü de müthiş bir şekilde yansıtır. Hatta Yunanistan’ı ülke dışında başarılı bir şekilde tanıtmasından dolayı UNESCO tarafından ödüle bile layık görülmüştür. Müze, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde de önemli bir paya sahiptir. İçerisinde Eski Bozcaada resimlerinin sergilendiği bölüm ziyaretçileri girişte karşılar. Aynı zamanda Osmanlı’dan kalma pek çok evrak ve materyal yine müze içinde sergilenir. Burası Çanakkale Savaşı esnasında bir üs noktası olarak kullanıldığı için savaş döneminden kalan pek çok malzeme söz konusudur. Rumların ya da Türklerin evlerinde kullandıkları ilginç eşyalar da müze içinde kendine yer bulur. Ayrıca 1925 - 1965 tarihleri arasında bölgede faaliyet gösteren esnaflara dair canlandırma köşeleri de müzenin farklı alanlarına dağıtılmış durumdadır.

Bozcaada MüzesiBozcaada MüzesiBozcaada MüzesiBozcaada Müzesi

Yorumlar

 • sudekilic
  05.08.2022 07:02

  Bozcaada ya adım atar atmaz gitmeniz gereken bir yer. Ada nın tanıtımının yapıldığı ortodoksların günlük yaşantısı ile alakalı detaylarda var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota