Ayazma Manastırı - GeziBilen

Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırı

Ayazma Yunancada ‘hagiasme’ sözcüğünden gelir ve bu sözcüğün ‘kutsal su’ manasına geldiği bilinir. Aslında Türkiye’nin pek çok noktasında yer alan doğal su kaynakları bu isimle anılır. Bozcaada ayazması ise bölgenin güney tarafından konumlanır. Aynı alan içinde çift oluklu çeşme dışında ihtiyar çınar ağaçları ve ufak bir manastır yer alır. Ayazma Manastırı ise Rum Ortodoks cemaatine aittir. Manastırın Aya Paraskevi adına yaptırıldığı bilinir. Hatta İstanbul şehrinde dahi aynı azizeye ithafen beş ayrı kilise bulunur. Ayazma Manastırı’nın yapım sürecinde Manolaki Manolidis’in önemli bir rolü bulunur. Manastır bugün yalnızca özel günler için ibadete açılır. Ayazma Manastırı’nın çevresi geniş ağaçlık alanlardan oluşur. Durmadan akan çeşmelerin ve piknik alanların yer aldığı Ayazma bölgesi, yaz aylarında büyük bir ilgiyle karşılanır. Ayazma Manastırı’nda her sene temmuz ayında ‘Ayazma Panayırı’ organize edilir. Bu panayırda senenin ilk üzümleri kutsanır. Bölgeye gelenlerin ilk etapta dikkatini çeken yapılar arasında olan Ayazma Manastırı’nın alt kısmında dikek mağarası bulunur. Burayı ziyaret eden kişiler mumlar yakıp adaklar adarlar. Diğer yandan taş ya da çalılarla diledikleri şeyleri simgeleyen şekiller oluştururlar. Bozcaada’da geçmişte bu manastırla beraber toplamda 36 civarında manastır olduğu söylenir. Bunlardan çok azı günümüze dek ulaşır. Bugün sadece iki tanesi ayakta kalmayı başarmış durumdadır. Ayazma Manastırı’nın bahçe kısmında Rum bir ailenin işlettiği özel bir restoran yer alır. Restoranın atmosferi de manastıra uygun olarak düzenlenir. Ayazma Manastırı’nın yakınlarında aynı zamanda ufak da bir şapel bulunur. Bu manastır aynı zamanda ‘Paraskevi Manastırı’ olarak da anılır. Ayazma Manastırı ile ilgili pek çok efsane anlatılagelir. Haluk Şahin’in ‘Bozcaada’ isimli kitabında bile bu efsanelere geniş şekilde yer verilmiştir.

Ayazma ManastırıAyazma ManastırıAyazma ManastırıAyazma Manastırı

Yorumlar

 • sudekilic
  05.08.2022 07:31

  Koca çınar ağaçlarının altında bulunan küçük bir manastır özellikle gün batımına doğru gelip akşamı keyifle geçirebilirsiniz. Buraya uğramadan bozcaada gezinizi sonlandırmayın bence.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota