Athena Tapınağı - GeziBilen

Athena Tapınağı

Athena Tapınağı

Akropolis’in 289 metre üzerindeki sulara doğru bakan zirve kısmında Fordress Tanrıçası olan Athena adına yapılan görkemli bir tapınak bulunur. Yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte yine de bu tapınağın milatta önce 530 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Tapınak mimari olarak incelendiğinde yapısı itibari ile megaran adı verilen evleri andırır. Tapınak çevresinde yer alan sıra halinde sütunlar Periptenos çizgisine dair izler sunar. Sütunlar ortalama beş metre civarındadır. Günümüzde tapınağı incelediğimizde bazı temel sütunlar dışında bazı sütunların hala ayakta kalabildiğini görebiliyoruz. Bu sütunlar arasında bugün hala kapitalini taşımayı sürdüren dahi vardır. Kapital üstlerinde nakış süslemeleri ile donatılmış architravelere denk gelinir. Ki bunların hemen üstlerine ise metopler bulunur. Bunlarda da aynı şekilde nakış süslemeleri dikkat çekici düzeydedir. Nakışlarda genellikle at binicileri ya da av sahneleri işlenir. Hatta bu motiflerin belli bölümleri kimi müzelerde sergilenir. Tapınak son derece basit ve sadece bir yapıya sahip olmakla birlikte sadeliğin ihtişamını da bünyesinde barındırır. Tahta kirişlerin üstüne oturtulan bir çatı ile örtülüdür halbuki. Buna rağmen Athena Tapınağı, Assos kalıntıları özelinde en önemli yapılardan biri olarak kabul görür. Hem Dorik hem de İyon üslubundan izler bulmamın mümkün olduğu tapınağın arasından geceleri görünen ay ışığı ise harika bir görüntünün oluşmasına neden olur. Günün ilk ışıklarında ise sizi Edremit Körfezi’nin o enfes manzarası karşılar ziyaretçileri burada. Bugün iki basamaklı podyum haricinde fazla bir yapının günümüze ulaştığı pek söylenemez ancak Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Athena Tapınağı hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Assos bölgesinde ilk kazılar bundan 120 sene önce başlamış, bununla birlikte ortaya çıkarılan ilk kalıntılar arasında Athena Tapınağı yerini almıştır. Tapınak görsel açıdan oldukça etkileyici bir yer olduğu için fotoğraf çekmek açısından iyi bir form sunar.

Athena TapınağıAthena TapınağıAthena TapınağıAthena Tapınağı

Yorumlar

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:35

  Mükemmel bir yer. Assos’a kadar geldiyseniz kesinlikle görmelisiniz. İçeride tüm alanı gezmenizi, geziye başlamadan önce de yanınıza su almanızı öneriyorum. Müzekartınız yoksa girişte çıkarabilirsiniz. Onun dışında giriş ücreti 50TL.

 • leylaxsevenn
  17.08.2022 07:58

  Görkemli sütunları ile dikkat çekici, bulunduğu konum ile harika manzaraya sahip. Gün batımını izlemek ayrı güzeldi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota