Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi

Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi

Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi

Çanakkale’ye bağlı Alçıtepe’nin hemen giriş noktasında yer alan Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi, oldukça kapsamlı bir alana sahip oluşuyla ziyaretçilerini etkiler. Bu müze hikayesiyle de oldukça ilginçtir. Müzeye adını veren Salim Mutlu, esasen bu bölgede geçmişte bakkallık yapan bir esnaftır. Bu süreçte savaşlardan kalan izleri tarlalardan ya da civar köylerden tek tek toplamaya başlar. Oysa köyde yaşayanlar aynı dönemde bu objeleri toplayıp hurda olarak satmayı tercih eder. Salim Mutlu’nun bu eğilimi kısa süre içinde büyük bir tutkuya dönüşür ve elindeki objeler kısa süre içinde inanılmaz bir seviyeye ulaşır. Aynı zamanda göçmen kökenli bir ailenin çocuğu olan Salim Mutlu, bakkalının bir bölümünü küçük ve şirin bir müzeye dönüştürür. Bir bölümü bakkal bir bölümü müze şeklinde uzun süre devam eder. Burada toplanan parçalar şu anda Kabatepe içinde yer alan müzeye verilir. Salim Mutlu, 2004 senesinde ölünce çocukları müzenin sorumluluğunu üzerlerine alır. Büyük salonlar içinde sergilenen bu tarihi ve heyecan verici objeler, büyük ölçüde Türk ve düşman kuvvetlerine ait kişisel eşyalardan oluşur. Top mermileri, dağılmış bazı parçalar ya da asker kıyafetleri de yine bu butik müze içinde sergilenir. Mermi kovanlarından oluşturulan büyük bir anıt sizi hemen giriş bölümünde karşılar. Çanakkale Savaşı’ndan kalan pek çok önemli fotoğraf müze içinde paylaşılır. Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi’ni gezmek savaşın başka bir boyunu görme şansını size sunacaktır. Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Dileyenler müzeye bağımsız şekilde br bağış yapabilir. Bağlı olduğu köyün eski adı Kitre’dir. Müzeyi gezdikten sonra dilerseniz bu köydeki güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Bu köyün nüfusunu büyük oranda 1934 senesinden sonra gelen muhacirler oluşturur. Alçıtepe Salim Mutlu Müzesi, Gelibolu Yarımadası üzerine kurulan ilk özel müze olma özelliğine sahiptir.

Alçıtepe Salim Mutlu MüzesiAlçıtepe Salim Mutlu MüzesiAlçıtepe Salim Mutlu MüzesiAlçıtepe Salim Mutlu Müzesi

Yorumlar

 • leylaxsevenn
  17.08.2022 07:16

  Salim Mutlu Bey'in hassasiyetle bulduğu ve topladığı savaş eserlerinin sergilendiği hoş bir müze. Müze kart geçerli değil ama giriş fiyatları uygun

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler