Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

22.02.2021 00:18


Çanakkale içinde yer alan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, kendi türünün ilk örneği olarak dikkat çeker. 2001 yılında bu yana hem yerli hem de yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlayan müze, oldukça özgün bir görünüme sahiptir. Çanakkale bölgesinde hem zeytin hem zeytinyağı kültürünün oldukça derinlere indiği görülür. Bu durum genel itibariyle pek çok Anadolu şehri için de söylenebilir; ancak Çanakkale bu noktada özel bir parantezi hak eder. Böylesine tematik bir müzenin Çanakkale’de olması elbette bir tesadüf değildir. Bu önemli ürüne dair gerek yazılı gerekse de görsel materyaller oldukça azdır. Bu eksiklik Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin oluşumunu hızlandırır. Küçükkuyu bölgesinde yer alan Adatepe Zeytinyağı Müzesi tarihi bir sabunhane binasından devşirilir. Buradaki restorasyon sürecinin uzun yıllar devam ettiği bilinir. Hem kurusıkım yöntemiyle zeytinyağı üretimi sürdürülürken diğer taraftan da etraf köylerden toplanan; zeytin, zeytinyağı ya da sabun üretimine dair farklı materyaller bu fabrika binasında sergilenir. Müze içerisinde klasikleşmiş zeytinyağı presleri, çok eski zeytin toplama aletleri, taşıma veya zeytin saklama kapları ile birtakım objeler bulunur. Öte yandan müzede, geleneksel anlamda zeytinyağı sabunu yapımına dair detaylı bir teknik açıklama yapılır. Zeytinin ya da zeytinyağının ilk aşamadan son aşamaya dek tüm üretim safhaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçiler müzeye ilgi duyarlar. Saklanma, aktarım, filtre benzeri safhalar bu anlamda örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda müze içerisinde köy ekmeği ile tadım yapma şansı bulabilirsiniz. Oldukça modern bir anlayışla kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Küçükkuyu Kasabası’nın hemen girişinde bulunur. Burası aynı zamanda İzmir ve Çanakkale yolunun üzerindedir. Müzeye ait alış-veriş dükkanlarında her daim taze zeytin, sabun ya da zeytinyağı alıp sevdiklerinize götürebilirsiniz. Ayrıca müze her gün açıktır ve giriş ücreti yoktur.
Adatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı Müzesi

Yorumlar

 • mustafaalii
  20.06.2022 11:53

  Özellikle birkaç arkadaşımın gitmesi ve önermesiyle ilgimi çeken yer. Bundan sonra bi yere gitmeden önce o yer hakkında araştırma yapıp gidicem. Bu yazılar o yüzden çok faydalı oldu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler