Yüzen Taşlar Heykeli - GeziBilen

Yüzen Taşlar Heykeli

Yüzen Taşlar Heykeli

Bursa, Türkiye’de bir ilk olarak tonlarca ağırlığa sahip olmasına karşın su basıncı ve ağırlık kuvvetleri esas alınarak hareket edebilen Yüzen Taşlar Heykeli’ne ev sahipliği yapıyor.

İlginç bir mühendislik örneği olan Yüzen Taşlar Heykeli’nde yan yana iki taş öne çıkıyor. Bu taşlar, gölge oyunu karakterleri Karagöz ile Hacivat’ı simgelerken Bursa’nın simgesi olan ikilinin yüzü, uzaktan bakıldığında birer taş bloğu andıran dev heykellerde en üst noktada betimleniyor. Karagöz şeklinde tasarlanan heykel, orta oyunu karakterinin hareketli kişiliğine vurguyla daha fazla su fışkırtırken, Hacivat ise bilge kişiliğine ithafen daha az hareketli ve durgun. Genel itibarıyla heykeller dönüyor ve eğiliyorlar. Bu sırada da etraflarından su fışkırıyor. Dünyanın en yüksek yüzen taşlar heykeli ünvanına da sahip olan ve ışıklandırmasıyla da dikkat çeken Yüzen Taşlar Heykeli’nde kullanılan taş Gemlik ilçesinden çıkarılarak işlendi. Üzerlerinde Osmanlı oymaları bulunan ve çevresinde gizemli yazılar da bulunan heykellerin suyun gücüne vurgu anlamı da taşıdığı belirtiliyor. Yakınında sıcaklık ayarlı mermer oturma yerleri bulunan Yüzen Taşlar Heykeli, Bursa’da şehir dekorasyonuna yönelik ilgi çekici sanatsal örnekler arasında.

Yüzen Taşlar HeykeliYüzen Taşlar HeykeliYüzen Taşlar HeykeliYüzen Taşlar Heykeli

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota