Yıldırım Medresesi

Yıldırım Medresesi

22.02.2021 00:18


Bursa sınırları içinde yer alan Yıldırım Medresesi, 1399 senesinde inşa edilir. Yıldırım Bayezid tarafından yapılan medrese, 1948 senesinde büyük bir onarımdan geçirilir. Yıldırım Medresesi, dikdörtgen planlı bir yapıya sahiptir. Revakların iç avluyu sardığı görülür. Bu revakların hemen arka bölümünde hücreler bulunur. Bu alanın hemen karşısında ise büyük ve kubbeli bir dershane alanı konuşlanır. Dershane 8.5 x 8.5 metre ölçülerine sahiptir. Bu dershane alanının önü tamamen açık durumdadır. Yıldırım Medresesi’nin planı şehirde yer alan diğer medreselere kıyasla uzundur. Stalaktitli nişler yapının her iki alanında yer alır. Basık kemerli olan kapıdan üstü kubbeyle örtülü olan revaklara geçiş yapılır. Revaklar boyunca odaların sıralandığı görülür. Kuzey bölümde yer alan odalar görece daha büyüktür. Bu odaların tamamı tonoz örtülüdür. Ayrıca tüm bu odaların kapıları doğrudan revaklara doğru açılır. Odalar iki niş ve bir ocakla zenginleşir. Kubbelerde yer alan kurşun kaplamalar hemen göze çarpar. Burası aslında bir külliye içinde yer alan yapı topluluğu bağlamında değerlendirilir. İnşa edildiği dönemde burada medrese dışında türbe, cami, imaret ve misafirhane gibi bölümlere de sahiptir. Medrese alanı caminin kuzey bölümüne inşa edilir. Kesme küfeki taşlar ile tuğlalar yapı malzemesi olarak kullanılır. Medrese içinde 20 adet öğrenci odası bulunur. Önü kapalı ilk Osmanlı medresesi olması burayı çok daha ayrıcalıklı kılar. Mekanın planı, kendisinden sonra inşa edilen pek çok medrese için bir örnek teşkil eder. Yıldırım Medresesi inşa edildiği ilk zamandan bugüne dek çok sayıda önemli alimin yetişmesine olanak tanır. Abdülkadir Şeyhi Efendi, Molla Gürani bunlar arasında akla ilk gelenlerdir. Medrese zaman içinde deprem ve benzer nedenlerden dolayı pek çok defa hasar görse de her defasında onarımdan geçirilir.
Yıldırım MedresesiYıldırım Medresesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 06:19

  Osmanlı Devleti’nin mimarlık ve yapı alanında bir üslup bütünlüğünü simgeleyen Yıldırım Külliyesi, Yıldırım Bayezid tarafından 1390’lı yıllarda yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler