Yıldırım Darüşşifası - GeziBilen

Yıldırım Darüşşifası

Yıldırım Darüşşifası

Bursa’nın önemli yapıları arasında gösterilen Yıldırım Darüşşifası, Osmanlı’nın ilk hastanesi olarak tarihe geçer. 1394 senesinde inşa edilen Yıldırım Darüşşifası, tam dört sene içinde tamamlanır. Burası aynı yerde bulunan büyük külliyenin bir parçasıdır. Malzeme olarak tuğla ve taş kullanılır. Kemerler tarafından güçlü bir şekilde taşınan revakların arkalarında odalar ve salonlar dizilidir. Ana giriş bölümünün yanlarındaki hücreler, hastaların başvuru ve bekleme alanlarıdır. Burada yer alan odalar ise tabiplere ya da eczacılara ayrılır. Yine bu giriş bölümünün karşısında büyük bir salon sizi karşılar. Salonun ölçüleri 7.70 x 9.50 metre şeklindedir. Bu salonun üst tarafı ihtişamlı bir kubbeyle örtülür. Yıldırım Darüşşifası’nda yer alan tüm odalarda ocak yer alır. Minareye çıkmak adına ibadet alanındaki bir kapı sayesinde çıkılır. Minarenin gövdesi onaltıgendir ve külahı sıvalıdır. Osmanlı Devleti’nin aynı zamanda ilk fakültesi de olan Yıldırım Darüşşifası meyilli bir arazi üzerine konuşlanır. Kayıtlara göre darüşşifada ilk dönemlerde iki tabip ve bir baştabip bulunur. Diğer yandan iki ayrı eczacı dışında aşçılar, şerbetçiler ve ekmekçiler de burada hizmet verir. Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilen bu önemli mekan dikdörtgen planlıdır. Avlu etrafına dizili olan odalar şeklinde tasarlanan darüşşifada yuvarlak tonozlar dikkat çekicidir. Burada selvi figürleri süsleme detaylarında ön plandadır. Yıldırım Darüşşifası’nda bir zamanlar tıp eğitimi verildiğine dair somut belgeler söz konusudur. Hacı İvaz Paşa, bu tarihi binanın planlarını hazırlayan kişidir. Yıldırım Darüşşifası işlevini yitirdikten sonra kısa bir dönem baruthane olarak işlev görür. Burası 1997 senesinde kapsamlı bir onarımdan geçirilir. Bu onarım çalışmaları, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün katkıları ile gerçekleşir. Tarihi ibadet mekanına gitmek için Ankara Yolu’nu takip eden toplu ulaşım araçları tercih edilebilir.

Yıldırım DarüşşifasıYıldırım DarüşşifasıYıldırım DarüşşifasıYıldırım Darüşşifası

Yorumlar

 • vlknckcc
  15.11.2022 12:27

  YILDIRIM HAMAMI.. Yıldırım külliyesinin son yapısı olan ve vakfiyesindede adı geçen hamam yıldırım bayezid tarafından 1390 yılında yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota