Yeşil Türbe - GeziBilen

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Yerli ziyaretçilerin adeta akın ettiği Yeşil Türbe, Yeşil Külliyesi’ndeki yapı toplulukları arasında önemli bir yerde durur. Yeşil Türbe’nin Çelebi Mehmed’e özel olarak yaptırıldığı bilinir. Buraya ‘Yeşil Türbe’ denilmesinin nedeni cephe kısımlarını süsleyen kabartma çinilerinin yeşil renkli olmasıdır. Çelebi Mehmed, tarihte Yıldırım Beyazıt’ın oğlu olarak bilinir. Kendisi aynı zamanda Osmanlı padişahlarının beşincisidir. Yazılı kaynaklarda Yeşil Türbe’nin 1421 senesinde inşa edildiği görülür. Çelebi Mehmed’in Osmanlı’nın ikinci kurucusu olarak görülmesi ona özel bir değer atfedilmesine neden olur. Kendisi 34 yaşında yaşamını kaybetmesine rağmen toplamda 24 ayrı savaşa dahil olur. Bu türbe onun ölümünden sadece 40 gün önce tamamlanır. Kendisinin vefatı bir süre halktan saklanır. Dolayısıyla türbenin yapımından yaklaşık olarak 80 gün sonra buraya defnedilebilir. Bu türbede yalnızca Çelebi Mehmed’e ait bir sanduka yoktur. Türbeye geldiğiniz zaman Selçuk Hatun, Sitti Hatun ve oğlu Mahmud Bey’e ait sandukaları da ziyaret etmeniz mümkündür. Burada aynı zamanda dadılarının da gömülü olduğu iddia edilir. İlginç bir şekilde Yeşil Türbe bağlı olduğu Yeşil Camii’den daha yüksektir. Osmanlı mimarisinde bu pek de alışılagelmiş bir durum değildir. Türbenin bu şekilde inşa edilmesinin nedeni o dönem düşmanlara karşı ayaktayız, mesajını vurgulamaktır. Özellikle Timur yenilgisinden sonra Osmanlı devletinin çok daha güçlü bir şekilde devam edeceği ve yıkılmayacağını göstermek için türbe olabildiğince ihtişamlı bir şekilde oluşturulur. Yeşil Türbe’nin mimarı o dönem pek çok eserde imzası bulunan Hacı İvaz Paşa’dır. Türbenin nakkaşları ise İlyas Ali ile Hacı Ahmed Tebrizi’dir. Türbenin sekizgen prizma biçiminde bir bedene sahip olduğu görülür. Bedendeki yüzler beyaz mermer malzemeden oluşturulur. Yeşil Türbe son olarak 2009 senesinde Kültür Bakanlığı ile Bursa Valiliği’nin katkılarıyla onarılır.

Yeşil TürbeYeşil TürbeYeşil TürbeYeşil Türbe

Yorumlar

 • muratball
  01.07.2022 07:55

  Gerçekten çok özel bir mescit içeri girer girmez bunu hissediyorsunuz. Ayrı ayrı hikayeler var Osmanlı mimarisinde duvarları çini ile kaplı olan tek türbedir.

 • gunmemoli
  14.11.2022 06:58

  Bursa’nın en etkileyici tarihsel anıtlarından biri olan Yeşil Cami’nin güney tarafında konumlanan Yeşil Türbe, Yıldırım ilçesindeki Yeşil Mahallesi’nde yer alır....

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota