Uludağ Kayak Merkezi - GeziBilen

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Antik Yunan tarihçisi Herodot’un Olympos ismiyle andığı Uludağ’da 3’üncü yüzyılda Hristiyan keşişlerin yaşamaya başladığı, çok sayıda manastırın kurulduğu biliniyor. 1925’te düzenlenen bir geziye katılan Türk Tıp Tarihi Kurumu kurucularından Dr. Osman Şevki Bey’in teklifiyle ismi ‘Uludağ’ olarak geçmeye başlayan yükseltide kayak sporunun gelişimi ise Alman Antrenör Alexi Abraham’ın 1933’te Uludağ’a çıkması ve etkilenerek şehrin Valisi Fatin Güvendiren’i ‘Kayak sporu için mükemmel bir alan’ olduğuna ikna etmesiyle başlar. Devamındaki yıllarda tesisleşme artarken ilgi de doruk noktalara çıkar. Uzun yıllardır Türkiye’nin en önemli kış tatili ve kayak merkezlerinden biri olan Uludağ Kayak Merkezi, çeşitli aktivite imkanları ve modernliğiyle de dikkat çeker. Bursa ile özdeşleşmiş lokasyonlardan biridir 2 bin 543 metre yükseklikteki Uludağ Kayak Merkezi… Türkiye’nin alan olarak en geniş kış sporları merkezi olduğu gibi doğa sporları açısından da öne çıkan lokasyonlar içerisinde yer alır. Şehrin güneybatısında, yaklaşık yarım saat mesafede, Fatintepe ve Kuşaklıkaya arasında konumlanır. Aynı zamanda milli park statüsündeki merkezde, oteller bin 800 metre rakım itibarıyla başlar. Kayak yapılabilir en yüksek kısmı 2 bin 200 metrede olan merkezin zirve noktası ise 2 bin 543 metrede tamamlanır. Sadece kış aylarında değil, 12 ay aktif kalan Uludağ Kayak Merkezi’nde 20’ye yakın otel bulunur. Girişin ücretli olduğu merkezde dört saatlik, bir günlük ya da daha uzun süreli bilet seçenekleri var. Her yıl Whitefest, Winterfest gibi çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapan Uludağ Kayak Merkezi’nde eğlenceli saatler garanti. Yıla yayılan konserleriyle de ünlü merkez gerek yurt içi gerek yurt dışından yoğun şekilde ziyaretçi alıyor. Adeta kış sporlarının kalbi olan Uludağ Kayak Merkezi’nde kar motoru ile safari, kış tırmanışı, buz pateni, kayak, snowboard gibi aktiviteler mevcut.

Uludağ Kayak MerkeziUludağ Kayak MerkeziUludağ Kayak MerkeziUludağ Kayak Merkezi

Yorumlar

 • samet
  05.11.2022 17:27

  Tüm aktiviteler bir yana gece hafif kar yağarken yürüme ve sucuk ekmek en eğlenceli etkinlikler.

 • slnkocx
  09.08.2022 08:13

  Bol oksijenli tertemiz havaya sahip, her mevsim güzel kış sezonunda kalabalık oluyor ilk kayak deneyimimi burda yaşamıştım

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota