Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi - GeziBilen

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina esasen Umurbey Mahallesi içinde yer alan eski bir ipek fabrikasıdır. Fabrika tam olarak 1998 ve 2002 seneleri arasında restorasyon sürecinden geçirilir. Bu restorasyonun sonunda müze olarak işlev görmeye başlar. Sahip olduğu tema bakımından Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’de ilk ve tektir. Bu durum müzeye olan ilgiyi önemli ölçüde artırır. Mekan toplamda 30 bin metrekarelik büyük bir alana yayılır. Müzeye geldiğiniz zaman çift beygirli at arabalarına ya da modern otomobillere bire bir tanıklık edebilirsiniz. Müze tüm bu ivmeyi bir hikaye formunda etkileyici bir şekilde sunar. Burada teşhir edilen savaş arabaları daha önce Bursa Arkeoloji Müzesi’nde yer alır. Bursa şehrinde tarihsel süreç içinde ipekçilik, bakırcılık başta olmak üzere pek çok meslek dalının ön plana çıktığı görülür. Diğer yandan modernleşme adımlarının atılması ile beraber Bursa’da arabacılığa dair önemli atılımlar gerçekleştirilir. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi bir anlamda bu zengin mirası ve bilhassa da arabacılığın temellerini yansıtır. Müze içinde 2 bin 600 senelik araçlar ve bunlara ait parçalarla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda Tofaş arşivinden çıkarılan materyaller, belgeler, fotoğraflar, ilk üretimlerden hatıralar, bu müzeyi renklendirir. Müzede üretim konusunda dönem dönem nasıl bir mesafe katedildiği net şekilde gözlemlenebilir. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nin kuruluş aşamasında Tofaş’ın o dönemki yöneticilerinin önemli katkıları olur. 1998 senesinde Tofaş’ın ipek fabrikasını alması, bu fikrin olgunlaşmasını sağlar. Müzenin koleksiyonuna dair hazırlıklar 2002 senesinde tamamlanır ve aynı yıl ziyarete açılır. Müze hazırlıkları yapılırken burada yer alan tarihi bir hamam da restorasyona dahil edilir. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nin yeşilliklerle bezenen bir bahçesi bulunur. Burada eski arabalara ait tekerlek izleri net şekilde görülebilir. Müze Pazartesi dışında haftanın her günü saat 10:00 ve 17:00 arasında ziyaret edilebilir.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları MüzesiTofaş Bursa Anadolu Arabaları MüzesiTofaş Bursa Anadolu Arabaları MüzesiTofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  08.08.2022 14:42

  Türk otomobil tarihini, eserler ve araç modelleriyle bilgilendiren şehir merkezine yakın ücretsiz müze

 • muratball
  26.08.2022 07:13

  Bursa merkezde trafigin yoğun olmadığı bir bölgede yer alıyor. içeriye giriş ve müzenin tamamı ücretsiz. Ayrıca içerisinde büyük bir Parkı var. Yine içerisinde Restaurant bulunuyor ve fiyatları gayet uygun. Müze içerisinde fiatın ürettiği arabalar ve eski at arabaları var. Biz çok memnun kaldık. gidilip görülmesi gerekli bir müze diye düşünüyorum. Giden pişman olmaz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota