Tayyare Kültür Merkezi - GeziBilen

Tayyare Kültür Merkezi

Tayyare Kültür Merkezi

Bursa’da yer alan Tayyare Kültür Merkezi, Cumhuriyet dönemi özelinde ilk modern kültür merkezlerinden biri durumundadır. Günümüze dek ulaşmayı başardığı için ziyaretçiler için heyecan verici bir yer olan mekan yıllarda bu yana tiyatrodan sergiye, sinemadan konsere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Bursa’nın önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu imzası taşıyan Tayyare Kültür Merkezi, Tayyare Cemiyeti’nin katkıları ile oluşturulur. Kültür merkezinin yolculuğu 1932 senesinde başlar. Bundan hemen 13 sene sonra ise mülki hakları Bursa Belediyesi’nce satın alınır. O dönemden itibaren de çok uzun yıllar boyunca düzenli olarak sinema binası olarak işlev görür. İlk büyük restorasyon çalışması 1991 senesinde gerçekleştir. Onarım çalışmalarıyla binanın özgün dokusuna yeniden kavuşturulması amaçlanır. Bursa’nın bu özel mekanı o dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında onurlandırılır. Sade ve etkileyici bir dokusu olan bina ile alakalı onarım çalışmaları dört sene sürer. 1995 senesinde yeniden Bursa halkı ile buluşan merkez, toplamda 700 kişilik kapasiteye sahip olan bir konser salonuna sahiptir. Burası aynı zamanda büyük çaplı etkinlik ve organizasyonlar için de kullanılır. Diğer yandan dört sergi ve bir küçük toplantı salonu da merkez içinde hizmet verir. Tayyare Kültür Merkezi içinde yer alan salonlarda son teknoloji teknik sistemlerden yararlanılır. Özellikle farklı dillerde simultane çeviri yapmaya olanak tanıyan alt yapısı sayesinde uluslararası kongre ve paneller bu alanda rahatlıkla gerçekleştirilir. Güçlü bir ses ve ışık sistemine sahip olan Tayyare Kültür Merkezi’nde kokteyl salonları ve fuaye alanları da yenilenmiş durumdadır. Burası belediye odaklı tüm organizasyonlar için adeta bir odak noktasıdır. Aynı şekilde bazı atölye ve kurslar da bu alanda yapılır. Belediye merkezde yer alan bölümleri, dileyenler için kiralar.

Tayyare Kültür MerkeziTayyare Kültür MerkeziTayyare Kültür MerkeziTayyare Kültür Merkezi

Yorumlar

 • slnkocx
  09.08.2022 08:30

  Çeşitli konser, tiyatro, sergi gibi etkinliklerin yapıldığı merkezi konumu sayesinde ulaşımı kolay güzel mimariye sahip bir yapı

 • muratball
  26.08.2022 07:14

  Bursa'nın bilinen en eski kültür merkezinde tiyatrolar, konserler, çeşitli etkinlikler, korolar sunulduğu barok mimari tarzında olmasa da bızler için değerli bir kamu kurumudur. Herkesin mutlaka burda bir hatırası vardır. Keşke öncekiler gibi her salı ücretsiz korolar burda yapılsaydı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota