Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)

Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)

28.01.2022 07:22


Osmanlı mirasının izlerinin en yoğun görüldüğü şehirlerden birisi Bursa’dır. Hanlar, hamamlar, camileriyle karşımıza çıksa da çok sayıda önemli anıt mezar/türbelerini de unutmamak gerekir. Hz. Muhammed’in doğumunu kutlayan dualardan (Mevlid-i Şerif) Türkiye’deki en popülerinin yazarı Süleyman Çelebi’nin kabri de burada yer almaktadır. Süleyman Çelebi Bursalıdır ve babası Vezir Ahmet Paşa’dır.

Anlatılan odur ki Süleyman Çelebi, Bursa Ulu Camii’nin baş imamlığını yaparken İranlı bir vaizle görüşmesinde vaiz ona peygamberler arasında bir fark olmadığını, hiçbirinin birbirinden üstün tutulamayacağını söyler. Bir Hz. Muhammed aşığı olan Süleyman Çelebi ise bunun üzerine Hz. Muhammed’in yüceliğini ispatlamak için Vesilet’ün Necat’ı (Kurtuluş Vesilesi) 1409 yılında yazar ve tüm islam alemine armağan eder. 1422’deki vefatının ardından kabri önceden Yoğurtlu Baba Mezarlığı olarak bilinen bu alanda yer alan Süleyman Çelebi’ye hayırseverler tarafından 1952’de modern bir anıt mezar yaptırılır. Karagöz Müzesi’ne oldukça yakın olan anıt mezar/türbe, yeşil selvi ağaçları altında sekiz ayaklı açık mezar şeklindedir. Sandukası bu yapının altında yer alır ve yapının tavanı geometrik motiflerle süslüdür.


Görseller: dunyabizim, turkiyenintarihieserleri, Bursa Turizm Portalı, Dergi Bursa

Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)Süleyman Çelebi Türbesi (Anıt Mezarı)

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.11.2022 08:03

  Mevlid yazarı burada yatıyor. Çok sade gösterişsiz fakat etkileyici bir türbe.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler