Şeyhkonevi Camii

Şeyhkonevi Camii

22.02.2021 00:18


Bursa’da yer alan Şeyhkonevi Camii Konyalı Hacı Sinan tarafından yaptırılmıştır. Camiye adını veren ‘Konevi’ sözcüğü, o dönem için Konyalı anlamına gelir. Tarihi caminin giriş bölümünde yer alan kitabeye göre burası 1537 senesinde inşa edilir. Kare plana sahip olan caminin ölçüleri 7 x 7 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda mekanın yine giriş bölümünde yaklaşık üç buçuk metre derinliğe sahip son cemaat bölümü bulunur. Asıl ibadet alanını üstten örten kubbe ahşap bir tavan sayesinde daha sonradan kapanır. Cephe duvarlarında iki sıra moloz taş ile iki sıra tuğla tercih edilir. Mekana daha sonradan ilave yapılmasından dolayı özgün dokusu zarar görür. Caminin doğu bölümünde yer alan minare tek şerefelidir. Aynı zamanda buranın külah kısmı ise sivridir. Minareye çıkmak için ana ibadet mekanının doğu kısmında yer alan bir kapıdan faydalanılır. Minarenin şerefe altında toplamda beş adet kirpi saçak sıralanır. Camiye ait ahşap pencere kanatları şu anda Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne aktarılır. Bu arada caminin kitabesinde inşa edildiği ilk dönemde içinde değerli el yazmalarının yer aldığı bir kütüphanenin de olduğu anlaşılır. Camiyi yaptıran Şeyh Sadreddin Konevi’ye ait türbe de caminin doğu kısmında yer alır. Türbe kısmı da tıpkı cami gibi kare plandır. Avlu kısmında ayrıca bir küçük havuzu bulunur. 12 mermer sütun Bursa kemerleri ile birbirine bağlanır. Şeyhkonevi vasiyetinde, kabrinin üzerinde herhangi bir dam ya da mamure istemediğini belirtir. Türbe bu vasiyete uygun şekilde inşa edilir. Üç satırlık kitabenin yazıldığı görülür. Şeyhkonevi Camii günümüzde hala sağlam durumdadır ve ibadete açıktır. Tarihi camii Osmangazi ilçesindeki Konyalı Sokak’ta bulunur.
Şeyhkonevi CamiiŞeyhkonevi CamiiŞeyhkonevi CamiiŞeyhkonevi Camii

Yorumlar

 • muratty
  01.12.2022 08:23

  Sonradan yapılan kısmında ibadet yapılan asıl(tarihi) kısmı mahzun bırakılan bir 1500 lü yıllardan kalma tarihi bir mescid.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler