Sadağ Kanyonu ve Kaplıcaları - GeziBilen

Sadağ Kanyonu ve Kaplıcaları

Sadağ Kanyonu ve Kaplıcaları

Bursa’nın çok önemli tabiat harikalarından biri olan Sadağ Kanyonu ve Kaplıcaları, yöre halkını sene boyunca Orhaneli’ne çeker. Orhaneli ilçesi genel olarak dağlık bir ilçe olarak bilinir ve şehir merkezinden yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. İlçenin 6 kilometre güneyinde konumlanan kanyon, şehrin aynı zamanda en büyük iki kanyonundan biri durumundadır. Burası bilhassa yerli turistler tarafından büyük ilgi görür. Bölgede yer alan köy, kanyon ile aynı adı taşır. Kanyonun ana giriş bölümü köyün yaklaşık iki kilometre dışından başlar. Buradaki su bendi, başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Yürüme mesafesi ortalama bir buçuk saat sürer. Kanyona doğru ilerlerken belli noktalarda karşınıza 60 metre civarında kayalık alanlar çıkacaktır. Sadağ Deresi, sizi bu yol üzerinde karşılayacaktır. Yolunuza devam etmek için dereyi geçmek durumunda kalırsınız. Yol üzerinde tesis ve çevre düzenlemeleri başarılı şekilde neticelenmiştir. Bu alanda açılan kaplıca tesislerinin varlığı, çevre düzenlenmesini hızlandırır. Şu anda kanyona ulaşmanızı iç noktalara kadar sağlayacak bir araç yolu bulunur. Zaman zaman inişli çıkışlı olan bu asfalt yol, Orman Müdürlüğü’nün eklediği bir giriş ile beraber son bulur. Sadağ Kanyonu içinde milattan öncesine ait bir hamam yer alır. Bu hamam, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından karısına ithafen yaptırılır. Hamamın çevresi taş duvarlarla çevrilidir. Bugün bu hamam hala sağlamlığını korur. Derenin hemen karşı bölümünde kaynayan 60 derecelik su, günümüzde termal tesis kapsamına dahil edilir. Kanyon ve hamam arasındaki büyük parkur yaklaşık olarak iki kilometre civarındadır. Bu alan çeşitli ahşap köprü ve merdivenlerle desteklenir. Bu sayede ziyaretçiler kanyon içinde daha güvenli bir şekilde gezinebilir. Kaya hamamını biraz geçtikten sonra karşınıza etkileyici bir şelale çıkacaktır.

Sadağ Kanyonu ve KaplıcalarıSadağ Kanyonu ve KaplıcalarıSadağ Kanyonu ve KaplıcalarıSadağ Kanyonu ve Kaplıcaları

Yorumlar

 • aysenurgul
  18.07.2022 11:55

  Nehir ve ahşap köprüler ile güzel bir yer. Huzurlu sesler ve doğa, hafta içi gitmek daha iyi ve orada kahve ve parkurun başında nehir kenarında ahşap setler ve masalar var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota