Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi

22.02.2021 00:18


Oylat Şelalesi, Bursa şehrinin İnegöl ilçesinde yer alır. Şelale ile ilçe merkezi arasında 27 kilometre sürüş mesafesi bulunur. Burası aynı zamanda Oylat Deresi’nin güzergahı içinde bulunur. Şelaleyi besleyen sular büyük ölçüde Uludağ üzerinden gelen kar suları ya da yakınlarda bulunan sular kaynaklardır. Dere yaklaşık 40 dakikalık mesafe sonucunda ormanlık alanda bulunan şelaleyi oluşturur. Şelale çevresinde kavak, çınar ve çam ağaçlarından oluşan zengin bir orman vardır. Burada aynı zamanda kuşburnu ya da böğürtlen bitkilerinin varlığı, ormana apayrı bir hava katar. Ormanın içinde yer alan yürüme güzergahı görece zorlu bir parkur değildir. Bu nedenle kısa bir yürüyüş sayesinde şelaleye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Oylat Şelalesi deniz seviyesinden 850 metre yüksektedir. Her iki bölümü de vadilerle çevrilmiş olan şelale, trekkingden koşuya pek çok doğa aktivitesine uygundur. Burası diğer yandan aynı adı taşıyan kaplıcalara bağlıdır. Bu nedenle şelale çevresinde değerlendirebileceğiniz bazı tesisler söz konusudur. Bir anlamda Oylat Şelalesi, bir tür tatil köyü şelalesidir. Yapı olarak kanyon ile mağaradan oluşur. Oylat Şelalesi ve çevresi çeşitli sürprizlere çok açık bir atmosfer sunar. Burada attığınız her adımda yeni bir şey keşfedebilirsiniz. Karşınıza çıkabilecek sürprizleri ölümsüzleştirmek adına yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi de getirmelisiniz. Oylat Şelalesi sadece Bursa şehrinin değil, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin de en popüler şelaleleri arasında kabul görür. İnegöl’e geldiğiniz zaman alt geçit sonrası yaklaşık altı kilometre daha devam ederseniz Oylat sapağı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sapağı döndükten sonra şelale ile ilgili pek çok yönlendirici tabela sizi karşılayacaktır. Şelale konum olarak Hilmiye Mahallesi’ne bağlı Oylat Caddesi üzerinde yer alır. Şelaleye çıkan yol navigasyon üzerinde 500 metre civarında gösterse de yürümeniz gereken yol esasen üç kilometredir.
Oylat ŞelalesiOylat ŞelalesiOylat ŞelalesiOylat Şelalesi

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  18.07.2022 10:50

  seyirlik alanları ve güzel yürüyüş yolları olan görülmeye değer büyülü bir yer. rahat kıyafetlerle gitmenizi tavsiye ederim

 • fatmahnterr
  29.06.2022 09:56

  Sonbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederim yapraklar dökülmüş oluyor çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler