Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

22.02.2021 00:18


Bursa, Türkiye’de müzecilik açısından zengin şehirlerden birisidir. Bu kapsamda orijinal konseptlerin yer aldığı şehirde farklı bir kültürel gezi noktası da Osmangazi ilçe sınırlarında konumlanıyor. Bursa’da 500 yılı aşkın geçmişe sahip tarihi bir medresedeki etnik giysi ve aksesuarların sergilendiği Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, şehrin mistik atmosfere sahip noktalarındandır. Macaristan’dan Yemen’e Fas’tan Kafkaslar’a 20 milyon kilometrelik uçsuz bucaksız sınırları ile üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nda, 1600’lü yıllardan itibaren kullanılan giysiler ve takılar, olabildiğine geniş bir koleksiyon halinde sunuluyor. Koleksiyonda farklı milletlere özgü çeşit çeşit giysinin yanı sıra farklı materyallerle üretilmiş kolye, bilezik, yüzük, küpe gibi türlerde bine yakın takı görülebiliyor. Ayrıca binicilik takımları, çeşitli silahlar ve birçok farklı eşya da müze kapsamında incelenebiliyor. Yüzlerce yıldır Bursa’da yaşayan köklü bir aileden gelen Esat Uluumay tarafından derlenen binlerce parçadan oluşan eserler, UNESCO tarafından da desteklenen müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları MüzesiOsmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları MüzesiOsmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları MüzesiOsmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  19.07.2022 08:38

  Yöresel kıyafetlerin, takıların, aksesuarların bulunduğu, Osmanlı dönemine ait bilgiler elde edebileceğiniz nezih bir mekan.

 • gunmemoli
  20.10.2022 10:17

  Yöresel kıyafetler hakkında bilgi alabileceğiniz ve görebileceğiniz bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler