Muradiye Türbeleri - GeziBilen

Muradiye Türbeleri

Muradiye Türbeleri

Bursa şehrindeki meşhur Muradiye Külliyesi içinde cami, medrese, türbe ve hamam gibi yapı topluluklarını barındırır. Buranın en önemli özelliği bizzat Osmanlı sultanları tarafından oluşturulan en son külliye olarak kayıtlara geçmesidir. Muradiye Külliyesi’nde Sultan II. Murat’ın imzası görülür. Burası aynı zamanda bağlı olduğu semte de adını verir. Külliye içerisinde özellikle türbeler kısmı büyük ilgi görür. Bu türbeler zaman içinde çeşitli eklemelerle büyütülür. Külliyeye Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan dönemlerinde yeni eklemeler yapılır. Son yapılan eklemelerle beraber Muradiye Türbeleri olarak bilinen bölgede, 12 türbe ziyarete açık durumdadır. İçerisinde yer alan sandukaların fazlalığından dolayı hanedana ait toplamda 40 kişinin mezarından söz etmek mümkündür. Türbeleri de içinde barındıran bu büyük külliye, 2014 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınır. UNESCO özellikle Cumalıkızık’a özel bir ilgi gösterir. Bursa ‘Türbeler şehri’ olarak anılır. Bu durumda bu büyük külliyenin payı büyüktür. Muradiye Türbeleri’nde sadece Osmanlı hanedan üyelerine yer verilir. Muradiye Türbeleri’nde Gülşah Hatun Türbesi, Cariyeler Türbesi, Ebe Hatun Türbesi, Gülruh Hatun Türbesi, Şehzade Ahmet Türbesi, Hüma Hatun Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi gibi türbeler en çok ziyaret edilenler arasındadır. Muradiye Külliyesi içerisinde yer alan türbeler grubu imaret ile hamamın olduğu yerin ortasındadır. Bölge diğer külliyelere kıyasla biraz daha dağınık bir yapıdadır. Muradiye Türbeleri’nde yalnızca bir adet sultanın naaşı bulunur. Türbelerde genellikle sultan eşleri, şehzade eşleri, cariyeler ya da doğrudan şehzadelere ait mezarlar ile karşılaşılır. Burada yer alan tek sultan türbesi II. Murat’a aittir. Türbelerden iki tanesi açık olarak tasarlanır. Her bir türbede ortalama iki ile altı arasında değişen sandukalara rastlanır. Burayı ziyaret ettiğiniz zaman sadece Osmanlı değil, aynı zamanda Selçuklu kümbet geleneğinden de izlere rastlayabilirsiniz.

Muradiye TürbeleriMuradiye TürbeleriMuradiye Türbeleri

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.11.2022 07:54

  Sultan Murad, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa gibi Osmanlı tarihi şahsiyetlerinin türbelerinin bulunduğu ve Sultan Murad Han adına yapılmış Caminin bulunduğu tarihi külliye

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota