Mudanya Mütareke Evi ve Müzesi

Mudanya Mütareke Evi ve Müzesi

Mudanya Mütareke Evi ve Müzesi

Mudanya Mütarekesi, TBMM’nin elde ettiği en önemli kazanımlardan biri olarak tarihe geçer. Hatta bu mütareke, meclisin siyasi bakımdan kazandığı ilk başarıdır. Mudanya Mütareke Evi ise bu kritik ve anlamlı anlaşmanın imzalandığı mekan olarak özel bir değere sahiptir. Bütün o gerginliklere, stratejilere ve en nihayetinde zafere tanıklık eden bu mekan, günümüzde adeta barışın simgesi olarak görülür. Aradan o kadar sene geçmesine rağmen anlaşamaya ev sahipliği yapan bu ev, değerinden hiçbir şey kaybetmez. Ev, Mudanya Mütarekesi Meydanı içinde yer alır. Meydana geldiğiniz zaman zaten bu beyaz, görkemli bina sizi hemen selamlayacaktır. Yıllarca süren zorlu bir savaşın anlaşmaya dönüştüğü Mudanya Mütareke Evi, günümüzde sıklıkla ziyaret edilen biri mekana dönüştürülür. Evin varlığı yakın dönem tarihini canlı tutma noktasında önemlidir. Mudanya Mütareke Evi esasen Rus kökenli birine aittir. Daha sonra Mudanyalı bir iş insanı olan Hayri İpar, evin mülki haklarını üzerine alır. Kendisi aynı zamanda evi aldıktan sonra onarım işlemlerini de bizzat kendisi gerçekleştirir. Mudanya Belediyesi’nin de desteğiyle manevi önemi büyük olan bu ev bir müzeye dönüştürülür. Müze 1937 ve 1959 seneleri arasında ilçede müze olarak işlev görür. 1959 senesinde mekan, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilir. Türk-Yunan savaşının sona ermesi noktasında sembolleşmiş bir mekan olan Mudanya Mütareke Evi toplamda iki katlıdır. 1800’lü yılların genel mimari özellikleri barındıran evin 13 ayrı odası bulunur. Diğer yandan evi ziyaret ettiğinizde sizi iki büyük salon karşılar. Mudanya Mütareke Evi’nde en çok ilgi gören kısım, dünya liderlerinin balmumu heykellerinin olduğu salondur. Bu isimler arasında İsmet İnönü, General Harington ve Mombelli’yi sıralamak mümkündür. 2014 senesinde restorasyonu tamamlanan müze, yenilenen modern haliyle ziyarete tekrar açılır.

Mudanya Mütareke Evi ve MüzesiMudanya Mütareke Evi ve MüzesiMudanya Mütareke Evi ve Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:02

  Tarihimizin en önemli antlaşmalarından birine ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar özenle korunarak müzeye çevrilmiş tarihi bir ev.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler