Küreklidere Şelalesi

Küreklidere Şelalesi

22.02.2021 00:18


Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer alan Küreklidere Şelalesi’ne ulaşım görece zordur ancak yolun sonunda karşılaşacağınız tabiat güzelliği için buna değerdir. Şelaleye gelmek için sadece belli bir yere kadar aracınızı kullanabilirsiniz. Kalan yola ise yaya olarak devam etmek zorunda kalırsınız. Bu uzun ve yorucu macera için önce Hamamlıkazık isimli köye gelmelisiniz. Burada yer alan Kent Ormanı üzerinden dağa doğru çıkmalısınız. Bu yolculuk yaklaşık olarak bir saat civarında sürecektir. Buna alternatif olarak Saitabat Köyü yolu da tercih edilebilir. Eğer bu yolu tercih ederseniz yürüme mesafeniz biraz daha kısalabilir. Küreklidere Şelalesi size uzun ve keyifli bir doğa yürüyüşü fırsatı verir. Bu nedenle trekking meraklıları bölgeye her özel olarak ilgi gösterir. Yolculuğun sonunda karşılaşacağınız şelale 80 metre yükseklikten aşağı dökülür. Küreklidere Şelalesi, Deliçay üstünde yer alır ve toplamda dört ayrı kademeye sahiptir. Şelalenin hemen çevresinde pek çok piknik alanları bulunur. Bu alanlarda hazır masalar ile çeşmeler bulunur. Dileyenler belirtilen bu alanda çevreye zarar vermeyecek şekilde mangal yakabilir ya da sevdikleriyle beraber piknik yapmanın tadını çıkarabilir. Şelalenin çevresi çok özel renk hareketlerine ev sahipliği yapar. Bu durum özellikle fotoğrafçıların ilgisini çeker. Şelalenin olduğu alan, ziyaretçilerine her mevsimde bir başka güzellik sunar. Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapabileceğiniz bu cennet diyarında özellikle kızıl renk değişimleri büyük ilgi uyandırır. Şelalenin kaynağı bin 900 metreden başlar ve Uludağ eteklerinden buraya kadar ulaşır. Arazinin sarp olmasından dolayı yol boyunca bazı ufak şelalelere de tanıklık edebilirsiniz. Buna rağmen Küreklidere Şelalesi bunlar arasında en büyüğüdür. Burası, yöre halkı arasında zaman zaman ‘Kürekli Şelalesi’ ismiyle de anılır.
Küreklidere ŞelalesiKüreklidere ŞelalesiKüreklidere Şelalesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:03

  Yazın gidilecek yerlerden:) kışın sıkıntı oluyor çıkması. Yazın da bir yere kadar arabayla bir ondan sonrası yürüyerek gidiliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler