Koza Han - GeziBilen

Koza Han

Koza Han

Osmanlı döneminde 1490’da 8’inci padişah II. Bayezit zamanında yapımına başlanıp, 1491 Eylül ayında açılan Koza Hanı; Bursa’nın simge noktaları arasında yer alıyor. Şehrin merkezinde konumlanan tarihi yapı, dikdörtgen şekilli bir avlu içerisinde ve toplam 95 odanın bulunduğu iki kata sahip. Klasik planlı bir han şeklinde tanımlanıyor. Avlusunda şadırvanlı mescidin de bulunduğu tarihi Koza Hanı’na gösterişli bir taç kapı ile giriliyor. Han kapısındaki firuze çiniler de dikkat çekici. Duvarları tuğla ve taş malzemelerle (karma teknik) inşa edilmiş. Çatı kısmı ise tonoz ile örtülü. Doğu tarafında avlu etrafında ahır gibi kısımların bulunduğu bir bölüm mevcut. Burası şehrin görülmesi gereken noktalarının başında geliyor. Bazı kaynaklarda İpek Hanı şeklinde geçen ve 1950’de kapsamlı bir restorasyon görerek aslına uygun şekilde ihya edilen Koza Hanı’nın içerisinde günümüzde çok sayıda dükkan mevcut. Geçmişin sadeliğini günümüze taşıyan tarihi bir alanda sıralanan dükkanlarda özellikle Bursa’nın dünyaca ünlü ipeğinden üretilmiş çeşitli tekstil ürünleri satın alınabilir. Özellikle Koza Hanı, Bursa’da hediyelik ipek eşarp ve şal almak için uğrak noktalar arasında bulunuyor. Ayrıca çay ya da kahve içilebilen, tatlı yenilebilen dükkanlar var. Hanın içerisinde Bursa ile özdeşleşmiş çeşitli hatıra eşyaları da satın alınabiliyor. Son olarak saat 19:00’da kapandığını belirtelim.

Koza HanKoza HanKoza HanKoza Han

Yorumlar

 • soltkb4gl7po
  12.09.2023 11:03

  Avlusunda dinlenip bir yorgunluk kahvesini içmeden geçemediğimiz yer. İpek şal almayacaksanız mağazalarında başka bir şey yok. Ama avlu kısmı hoş ve güzel.

 • barisk916
  11.03.2023 13:54

  Koskoca tarihe sahip Koza Han bu şekilde basit anlatilmamaliydi

 • yasinxerylmz
  01.08.2022 08:20

  Çoğu ipek ürünün bulunduğu, alışveriş sonrası benim salep içmeyi tercih ettiğim kafeleri olan osmanlı mimarisi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota