Karagöz Müzesi - GeziBilen

Karagöz Müzesi

Karagöz Müzesi

Bursa’daki eski ve kullanılmayan bir trafo binasının belediye ve vakıf iş birliği ile baştan aşağı yeniden yapılıp düzenlenerek kültürel amaçlı alana dönüştürüldüğü Karagöz Müzesi, şehrin en keyifli lokasyonları arasında bulunuyor. Önemli detay ise kendini hemen belli etmesi çünkü tam karşısında Karagöz Anıtı yükseliyor. Gölge oyunu adı verilen sahne sanatı, temelde küçük bir perdede sadece kuklaların görüleceği şekilde insanlar tarafından oynatılıp seslendirilmesi şeklinde özetlenebilir. Bu kapsamda Osmanlı’dan günümüze taşınan ve Bursa ile özdeşleşmiş bir gelenek olarak Karagöz, asırlardır sahnelenen bir gölge oyunu karakteridir. Karagöz Müzesi’nde ağırlıklı olarak Karagöz gösterileri yapılıyor. Aynı zamanda galeride, kütüphane ve atölye hizmetleri sunuluyor. 2007’de açılışı gerçekleştirilen Karagöz Müzesi, iki bölümde gölge oyununu günümüze getiriyor. Galeri halindeki ilk bölümde tarihte yolculuk, sıralanan 50’yi aşkın panoyla aktarılıyor. İkinci bölümde ise oyundan tasvirler yer alıyor. Burada ayrıca eski Osmanlı gazetelerinden karikatürler dikkat çekiyor. Karagöz ve Hacivat karakterlerinin yanı sıra gölge oyununda bulunan diğer birçok karakterin hem duvara asılı panolarda hem de kuklalar halinde görülebildiği müze; konumlandığı Bursa’nın merkezinde genç, yaşlı herkesin ilgisini çekiyor. Özünde bir kültür ve sanat merkezi olduğu için yılın bazı dönemlerinde geçişi sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Karagöz MüzesiKaragöz MüzesiKaragöz MüzesiKaragöz Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:15

  Kısaca;Karagöz ve Hacivat Bursa'da Ulucami'nin imalatı esnasında çalışan 2 işçidir. Karagöz demirci ustası iken Hacivat ise duvarcı ustasıdır. İnşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlu tutulup idam edilen Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, 2 boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur.

 • soltkb4gl7po
  12.09.2023 10:54

  Çocuklu ailelerin kesin uğraması gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota