İsmail Bey Hamamı

İsmail Bey Hamamı

22.02.2021 00:18


İznik’in Beyler Mahallesi üzerinde yer alan İsmail Bey Hamamı, yöre halkı tarafından Mescit Hamam olarak da bilinir. 1989 yılında mekan, konstrüksiyon biçiminde bir şemsiye sayesinde korumaya alınır Beylikler döneminden günümüze miras kalan tarihi İsmail Bey Hamamı’nın bilhassa da iç mimarisindeki bazı detaylar hemen göze çarpar. Yapının üst bölümü spiral kubbeyle örtülüdür. Spiral dilimli olan kubbenin odak noktasındaki aydınlık açıklıklar, rahatlıkla gözlemlenebilir. İsmail Bey Hamamı’nın tam olarak hangi tarihte yaptırıldığı bilinmez. Buna rağmen tahminler buranın bir Selçuklu eseri olduğu üzerinde yoğunlaşır. Dolayısıyla hamamın büyük olasılıkla 14’üncü yüzyıla ait olduğu öngörülür. Türk yapı sanatının en nadide örneklerinden biri olarak kabul gören İsmail Bey Hamamı, kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Hamam; dört kubbesi olan ana mekan dışında yalnızca temelleri kalan ve dikdörtgen plana sahip altı mekana sahiptir. Dış kısım genel olarak sadedir ve bölüntüsüz bir yapı olarak tasarlanır. Yapının duvarlarında moloz taş ve tuğladan yararlanılır. Batı cephesi hariç düzensiz bir şekilde oluşturulur. Örtü sistemi ile mukarnas kısımlarında tuğlalar tercih edilir. Bugün hamamın üst bölümü tümüyle çelik çatı sayesinde örtülü durumdadır. Bu sayede olası tüm dış etkenlere karşı koruma altındadır. Sultan Hamam Sokağı üzerinde konumlanan mekana neden böyle bir ismin verildiği kesin olarak bilinmez. Kendi türünde benzeri olmadığı için İsmail Bey Hamamı, Bursa şehrinde uzun yıllar boyunca el üstünde tutulur. Özellikle o dönem Çandarlılar mensuplarının önde gelen isimleri, günümüzdeki İznik sınırları içinde yaşadıkları için bu özel hamama sıklıkla uğrarlar. Hatta bazı kaynaklarda buranın, sarayın özel hamamı olduğu iddia edilir. Bugün İsmail Bey Hamamı’nın pek çok hatırası silinmiş durumdadır.
İsmail Bey Hamamıİsmail Bey Hamamıİsmail Bey Hamamı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:24

  İZNİKİ tanıma araçlarından bir eser. Yerin üç metre altında mimarisinin yanısıra, müzede sergilenen eser ve bilgiler çok güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler