İnkaya Tarihi Çınar - GeziBilen

İnkaya Tarihi Çınar

İnkaya Tarihi Çınar

Türkiye’deki anıt ağaçlar kapsamında bulunan Bursa’nın simgelerinden İnkaya Tarihi Çınar, geçmişi Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüz Türkiye’sine uzanan 600 yılı aşkın bir mirastır. Tüm dünyanın tanıdığı tarihi çınarın ismi; ilk Osmanlı köylerinden biri olan İnkaya’dan gelir. 3 metrelik çapı ve 35 metrelik yüksekliği ile göğü yapraklarla donatan bu doğa harikası, ayrıca 10’dan fazla ana kola da sahiptir. Dallarının kalınlığı 4 metreyi bulan bu koca çınar, görenleri hayrete düşürmekle kalmayıp, tabiatın hazinelerinin ne denli ihtişamlı olabileceğini de onlara anlatan bir görsel şölen niteliğindedir. İnkaya Tarihi Çınar, büyüklüğü her ne kadar tezahür edilmeye, kelimelerle ifade edilmeye çalışılsa da asıl etkisini yakınına gelindiğinde gösterir. Tasvir edilemeyecek kadar görkemli ve bir o kadar da canlı olan bu ağaç, eşsiz bir yeşilin altında çay, kahve yudumlamak için adeta davet eder ziyaretçilerini. Bu davetin farkında olan belediye de çınarın bulunduğu bölgede dinlenme tesisi açarak bu doğa misafirlerinin keyiflerine keyif katmalarını sağlamıştır. Türkiye’deki en yaşlı ağaçlardan biri olan İnkaya Tarihi Çınar, şehrin merkezinde, Uludağ’ın eteklerindeki Osmangazi ilçesinde yükselir. Bu tarihi ağacı görmeye gelenler, beraberinde köy sakinlerine de dolaylı olarak katkı sağlar. Çünkü el işleri, taptaze ve organik yiyeceklerin yanı sıra çeşit çeşit mahsullerin de satıldığı bir nokta olarak bu bölge, misafirlerin hiç de eli boş dönmediği yerlerden biridir.

İnkaya Tarihi Çınarİnkaya Tarihi Çınarİnkaya Tarihi Çınarİnkaya Tarihi Çınar

Yorumlar

 • soltkb4gl7po
  12.09.2023 11:10

  Şehirden çıkmadan önce gelmezsek olmaz dediğimiz yer. Çınar çok güzel 600 küsür yıllık bir çınar. Ancak etrafındaki işletme çok zayıf. Bence ora belediyenin falan olmalıydı

 • samet
  03.06.2022 22:42

  👏🏻👏🏻👏🏻Enfes bir yer ve kesinlikle önerilir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota