II. Murat Hamamı - GeziBilen

II. Murat Hamamı

II. Murat Hamamı

Bursa’daki pek çok tarihi hamamın bugüne dek başarıyla ulaştığı görülür. Bu hamamlardan biri olan II. Murat Hamamı, Hacı Hamza ya da Belediye Hamamı gibi isimlerle de tanınır. II. Murat Hamamı’nın kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı kesin biçimde bilinmez. Buna rağmen yapılan araştırmalar, hamamın 16’ncı yüzyılın başlarında inşa edildiğine işaret eder. Kadın bölümü hamamın hemen kuzey tarafındadır. Soğukluk kısmı ise doğu bölümde yer alır. Bu alanın kare planlı olduğu görülür. II. Murat Hamamı’nın batısına doğru yönünüzü çevirdiğinizde ise sıcaklık ile halvet bölümleri ile karşılaşmanız olasıdır. Erkekler bölümü güney bölümde konumlanır. Erkek bölümündeki dört köşeli odaların kubbeyle örtülü olduğu gözlemlenebilir. Bu alana ait sıcaklığın orta bölümünde bir göbek taşı dikkat çeker. Ana yapının duvar bölümlerinde taş ve tuğla karışımı malzemeler kullanılmıştır. Köşe bölümlerde ise sadece kesme taşlara yer verilir. Kadın bölümünün kapısı mermer ve lento ile sınırlandırılır. Osmanlı mimarisinden izler yansıtan II. Murat Hamamı, çifte hamamlar sınıfına mensuptur. Kısa bir süre önce restorasyon sürecinden geçen tarihi mekan, aslına uygun bir şekilde hizmet vermeyi sürdürür. Ancak bugün yapının sadece belli bir kısmı hamam olarak hizmet vermeye uygundur. II. Murat Hamamı, aynı zamanda büyük bir külliye içinde yer alır. Dolayısıyla burayı ziyaret eden kişiler büyük bir yapı topluluğu ile karşılaşırlar. Medrese binası, tarihi hamamın hemen doğu kısmında bulunur. Hamam genel itibariyle küçük ölçeklidir. Burası belli bir dönem epey bakımsız kalır ve hatta bir demir döküm atölyesi olarak işlev görür. Osmangazi Belediyesi’nin 2010 senesinde gerçekleştirdiği restorasyon sayesinde hamam, özgün kimliğine büyük ölçüde kavuşur. Hamamın işletmecisi olan Şükrü Talaş, 1968’den bu yana tarihi mekanı yaşatmak için çaba gösterir.

II. Murat HamamıII. Murat HamamıII. Murat HamamıII. Murat Hamamı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:51

  Tarihi tam olarak bilinmemektedir.1500 ile 1600 yıllar arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.Güzel bir yapı belediye hamamı olarakta bilinir. Halen hizmet vermektedir.

 • gunmemoli
  20.10.2022 10:16

  Temiz ve güzel bir hamam. Müsait bir zamanda gelirseniz hamamı komple saatlik kiralama imkanı olabiliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota