Hünkar Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü Müzesi

Bursa, geleneksel ve tematik müzeler konusunda ön şehirlerden biri konumundadır. Gerek şehir merkezinde gerekse çevre ilçelerde Bursa’nın 8 bin 500 yıllık tarihinden izler sunan çok sayıda müze ile karşılaşılması olasıdır. Bu müzeler arasında özel bir yere sahip olan Hünkar Köşkü Müzesi de hem fiziksel yapısı hem de içeriği ile göz dolduran cinstendir. Müze şehrin güney bölümünde Yıldırım ilçesinin sınırlarındadır. Burası aynı zamanda Uludağ eteklerinde yer aldığı için şehre genel anlamda hakim bir noktadadır. Müzeye ev sahipliği yapan yapı esasen bir av köşkü olarak oluşturulur. Bu köşkün 1844 yılındao dönemin valisi olan Mehmet Salih tarafından yaptırıldığı bilinir. Vali bu köşkü Sultan Abdülmecid’in şehre gelmesi nedeni ile inşa ettirir. Padişahın şehri onurlandıracak olması burada büyük bir heyecan yaratır. Sadece 19 gün içerisinde köşk hızlı bir şekilde tamamlanır. Burada Abdülmecid dışında Abdülaziz ve V. Mehmet Reşad da misafir edilir. Köşkün kuzey bölümünde yer alan ağaçların yoğun şekilde bulunduğu nokta ‘temenna’ olarak bilinir. Temenna o dönem padişahların halkı selamladığı yerlere denir. Hünkar Köşkü kimi kaynaklarda Kasr-ı Milli ya da Kasr-ı Hümayün olarak da anılır. Hünkar Köşkü Müzesi’nin bir diğer özelliği de 1922 senesinde Atatürk’ü ve beraberindeki bazı komutanları yaklaşık iki hafta boyunca ağırlamasıdır. Atatürk, Bursa’yı ziyaret ettiği zamanlarda genellikle köşkü ziyaret eder. Bu ziyaretlerin en sonuncusu 16 Temmuz 1935 tarihinde gerçekleşir. Tarihi köşkün mülki hakları 1947’den bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndedir. Müze ile alakalı son restorasyon 1995’te yine belediye tarafından gerçekleştirilir. Bu restorasyonda aynı zamanda Milli Saraylar Daire Başkanlığı da etkin bir rol oynar. Hünkar Köşkü Müzesi 2003 tarihinden bu yana ise bir müze-köşk olarak hizmet verir.

Hünkar Köşkü MüzesiHünkar Köşkü MüzesiHünkar Köşkü MüzesiHünkar Köşkü Müzesi

Yorumlar

 • muratball
  26.08.2022 07:21

  Bursa'da görmek lazım dediğim bir yer olur burası. Farklı zamanlarda Kemal Atatürk'ün ve bir kaç padişahın konakladığı bir av köşkü.

 • silapamuk
  04.08.2022 12:53

  Küçük bir saray havası verdi Köşk nasıl hoş nasıl latif 19 günde av köşkü olarak inşa edilmiş. Tavan boyamaları avizeler yemek takımları eşyalar hepsi muhteşem.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler