Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları) - GeziBilen

Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)

Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)

Bursa’nın tarihi dokusuyla yarışabilir pek az kent vardır Türkiye’de. Özellikle Osmanlı geleneğine vurgu içeren sayısız yapının ev sahibi olan bu kadim şehirde simgeler de azımsanmayacak kadar fazladır. Dedik ya, Bursa tarihi değeriyle tüm dünyaya nam salmış bir şehirdir… Örneğin, yeşil renk dendiğinde Bursa akla gelir ya da Hacivat ve Karagöz dendiğinde... Özellikle Ramazan aylarında çocukları eğlendiren tarihi sahne gösterisinde olaylar Bursa’da geçer çünkü. Bu yönüyle heykellere, kültürel tesislere ismiyle, görsel öğeleri ile ev sahipliği yapar bu tarihi ikili. Eski Aynalı Çarşı ise Hacivat El Sanatları olarak da bilinen otantik bir noktadır. Güler yüzlü insanıyla ünlü çarşıda kumaş ve ipek adına aranan hemen her şeyi bulabilmekse dünyanın en kolay işlerinden biri gibidir. Renk cümbüşü içindeki çarşıda çeşitli boyutlarda turistik eşyalar da satın alınabilir. Bursa’nın gözde alışveriş ve gezi yerlerinden biri olan Eski Aynalı Çarşı’nın yapım yılı 14’üncü yüzyıla kadar uzanır. Bölgenin Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlı hakimiyetine geçmesi üzerine inşa edilen ilk yapılardan biri olan bu çarşı, asırlar boyu hamam olarak hizmet verir. Bursa’da gerçekleşen pek çok büyük yangın ve depremden de nasibini zaman içerisinde bir hayli alan çarşı, 1958 yılında geçirdiği restorasyon çalışmasından sonra çarşı olarak hizmete girer.

Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)Eski Aynalı Çarşı (Hacivat El Sanatları)

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.11.2022 07:48

  Şehrin ilk çarşısı dedikleri yermis. Dış görünümü harika ancak içerisi dağınık. Hacivat el sanatları daha derli toplu nakışlar, işlemeler harika.

 • soltkb4gl7po
  12.09.2023 11:02

  Ulucami çıkışında arada kalmış, hediyelik eşyaların satıldığı tarihi ve güzel bir çarşı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota