Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Bursa’da yer alan bu Emir Sultan Camii ve Külliyesi, esasen bir padişah külliyesi değildir ancak buna rağmen pek çok kaynakta sultan külliyesi şeklinde anılır. Emir Sultan Camii ve Külliyesi bölgesi, yerli ziyaretçiler tarafından bilhassa da dini günlerde yoğun şekilde ziyaret edilir. Gerek camide gerekse de türbe bölümünde neredeyse her gün mevlit okutulur. Hatta yöre halkı sünnet ya da düğün benzeri organizasyonlar yapmadan önce burada yer alan türbeye gelirler ve dua ederler. Emir Sultan Camii ve Külliyesi Türkiye’nin her şehrinden gelen ziyaretçileri ağırlar. Ziyaret konusunda İstanbul şehrinde yer alan Eyüp Sultan Türbesi’nden hemen sonra gelir. Emir Sultan Camii, Yıldırım Bayezid’in kızı olan Hundi Hatun tarafından 1400’lü yıllarda yaptırılır. Camiyi o dönem Emir Sultan’a atfeder. Emir Sultan Camii’nin en önemli özelliği şehirde yer alan diğer camilere kıyasla en büyük kubbeye sahip olmasıdır. Bu kubbeler 1795 senesinde tümüyle yıkılır. Bundan tam 9 sene sonra III. Selim yıkılan kubbeleri onarır. Emir Sultan Camii’nin bir diğer dikkat çeken özelliği ise oldukça geniş bir avluya sahip olmasıdır. Bu da ziyaretçiler için alanı gezmek açısından önemli bir ayrıcalık sağlar. Camiyi ya da türbeyi ziyaret etme saatleri 08:00 ile 17:00 arası olarak belirlenir. Emir Sultan Türbesi günümüzde yapısal kimliğini büyük ölçüde kaybeder. Buna rağmen manevi değerinden dolayı türbe hala ilgi görür. Emir Sultan velilik rütbesi kazanmış bir zattır. Kendisinin aynı zamanda peygamber soyundan geldiği söylenir. Emir Sultan Camii ve Külliyesi içerisinde pek çok asırlık ağaç yer alır. Külliyeye 1429 yılında hamam dahil edilir ve ilk dönemlerde burada sıklıkla sema ayinleri yapılır. Bunun için dervişlerin konaklayabilmesi adına imaret inşa edilir.

Emir Sultan Camii ve KülliyesiEmir Sultan Camii ve Külliyesi

Yorumlar

 • silapamuk
  04.08.2022 13:18

  Teleferikle uludağdan inerek gidip ziyaretimizi yaptık. Bir hayli yürüdüğümüzü söylemek isterim fakat buna değiyor içinizi bir huzur kaplıyorr.

 • emiresltn
  11.07.2023 09:33

  İçeri girerken bile heyecandan ruhumu teslim ediyor o maniviyatı hissetmek böyle bir şey galiba vücudumun titremesi heyecan ve sevinç çok güzeldi çok

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler