Çakırağa Hamamı - GeziBilen

Çakırağa Hamamı

Çakırağa Hamamı

Osmanlı Devleti’nin farklı coğrafyalarda kaydettiği ilerleme ile gelişimi hızlanan şehirlerden biri de Bursa olur. Bununla birlikte imar faaliyetleri de süreklilik halinde hız kazanır. Kuşkusuz bu noktada öne çıkan hamamların başında ise Çakırağa Hamamı gelir. En yoğun noktalardan birinde, günümüz şehir yaşamının kalbinde, adeta asırların günümüze taşıdığı bir değer olan Çakırağa Hamamı, Hanlar Bölgesi olarak bilinen 700 yıllık alanda yer alır. 6’ncı Osmanlı Padişahı II. Murad zamanında, askeri yönetimde yer alarak Subaşı, Sekbanbaşı ve Çakırcıbaşı görevlerini üstlenen Çakır Ağa tarafından yaptırılmış olan hamam; Osmanlı’nın hamam kültürünü ve felsefesini yansıtır. Ki bu felsefede yalnızca vücudu temizlemek değil, bir yandan ruhu arındırmak da vardır. Erkekler ve nispeten daha küçük olmakla birlikte kadınlar için iki ayrı bölümü bulunan hamamda soyunma yerleri, genişçe yıkanma alanları ve üstünü kapatan kubbesi dikkat çeker. Kubbesinin ilave mimari elemanlarla yükseltildiği de gözden kaçmayacak farklar arasında yer alan hamamın dışındaki iki adet dükkan da buraya ek bir gelir getirmesi amaçlanarak yapılmıştır. Son olarak 1962’de onarım gören Çakırağa Hamamı, Bursa’daki simge noktalardan biri ve gerek hizmet gerekse hijyen kalitesi ile şehir sakinleri ve turistler tarafından yoğun şekilde ilgi gören turistik mekanların en önemlilerinden biri… Asırlar sonra bile ilk günkü gibi hizmet vermeye devam eden tarihi hamama, her gün sabah saat 10:00’dan itibaren girilebilir.

Çakırağa HamamıÇakırağa HamamıÇakırağa Hamamı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:29

  Çakır ağa hamamı şehrin kalbinde ve hâlâ faaliyetine devam Hamam, Sultan II. Murad döneminde Bursa ve İstanbul Subaşısı, Sekban Başı ve Çakırcı Başı görevlerini yürüten Çakır Ağa tarafından yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota