Bursa Ormancılık Müzesi - GeziBilen

Bursa Ormancılık Müzesi

Bursa Ormancılık Müzesi

Bursa’da yer alan Ormancılık Müzesi, bu alanda açılan ilk müze olarak bilinir. Bu ilginç müze ‘Saatçi Köşkü’ şeklinde bilinen tarihi bir binadan dönüştürülmüştür. Bursa Ormancılık Müzesi’nin yer aldığı köşkün 19’uncu yüzyıl sivil mimarisinden izler sunduğu görülür. Çekirge Caddesi’nde yer alan Bursa Ormancılık Müzesi; şadırvanı, ağaçları ve içeriğindeki eserleri ile ziyaretçilerden büyük ilgi görür. Müze için kullanılan köşk esasen uzunca bir süre ev olarak değerlendirilir. 1939 yılında ‘Bursa Orman Okulu’ olarak kullanılır. Bursa Bölge Orman Müdürlüğü buranın mülki haklarını 1983 yılına kadar elinde tutar. Mekanın Bursa Ormancılık Müzesi olarak yoluna devam etmesi ise 1989’a tekabül eder. Köşkün sahibi de Bursa’nın önde gelen isimlerinden Saatçi Ali Efendi’dir. Köşkte süsleme ile ilgili detaylar göz doldururken, özellikle kameriyenin iç bölümündeki süslemeler hayranlık uyandırıcı unsurlardandır. Müze içerisinde, Osmanlı’dan bugüne dek ormancılık alanına dair toplamda 3 bin civarında eser sergilenir. Özellikle ormancılık alanında çalışan kişilerin yaşamlarını yansıtan fotoğraflar, tarihi haritalar, fosil koleksiyonları veya ormancılıkta kullanılan çeşitli materyaller müze içerisinde teşhir edilir. Fosil koleksiyonunda 50 milyon yıllık karaçam ve sarıçam fosilleri heyecan vericidir. Aynı alanda sekoya ve ceviz ağaçlarına ait fosillerde koleksiyona değer katar. Diğer yandan ormanlık alanlarda yaşayan çeşitli hayvanları tanıtmak maksadı ile mumyalama yöntemleri uygulanmış eserler de yine müze içerisinde yer alır. Müzenin çeşitli yerlerinde ağaç kesitleri yer alır. Bu anlamda müzede gezerken kendinizi gerçek anlamda yoğun bir ormanlık alanın içerisinde hissedebilirsiniz. Milyonlarca yıllık geçmişi olan fauna ve flora fosillerini görmek adına Bursa Ormancılık Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bursa turizmine önemli katkılar sunan Bursa Ormancılık Müzesi’nin ikinci bir örneği ülkemizde bulunmaz. Müze hafta içi her gün ziyaret edilebilen müze, 08:00 ile 17:00 arasında hizmet verir.

Bursa Ormancılık MüzesiBursa Ormancılık MüzesiBursa Ormancılık MüzesiBursa Ormancılık Müzesi

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  25.07.2022 08:29

  Ailecek gelip görülecek en güzel müze diyebilirim. O kadar güzel tarihi içinde yaşıyorsun ki etkilenmemek elde değil.

 • vlknckcc
  15.11.2022 13:14

  Şehrin merkezinde olmasına rağmen çok bilinmeyen ama bir o kadar da güzel düzenlenmiş bahçesinde küçük bir süs havuzu ve bankları olan iki katlı ahşap bir binaya konumlandırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota