Bursa Hükümet Konağı

Bursa Hükümet Konağı

22.02.2021 00:18


Bursa Hükümet Konağı, Bursa şehrinin siluetine önemli katkıları bulunan bir yapı olarak öne çıkar. Tarihi binanın otantik dokusunu gözler önüne seren detaylar, gündüz bir başka; pencere ve çeşitli kısımlarındaki özel aydınlatmalar eşliğinde akşam saatlerinde bir başkadır. Bursa’da Cumhuriyet Alanı içerisinde konumlanan Bursa Hükümet Konağı, tüm ihtişamıyla bugün de kamusal alanda hizmet veren bir yapı olarak varlığını sürdürür. Kayıtlarda kim tarafından yaptırıldığı geçmese de Yüksek Mimar Ekrem Hayri Ayverdi imzası taşıdığı bilinir. 28 odası, iki katı ve bir salonu bulunan Bursa Hükümet Konağı’nın tavan ve döşemeleri betondandır. Bununla birlikte tarihi kimliği incelendiğinde ise 19’uncu yüzyılın ilk çeyreğine kadar gittiği görülen bu güzeller güzeli mekanın, ilk olarak Osmanlı ordusunda önemli görevler üstlenen kimseler için yaptırıldığı, daha sonra ise kumaş fabrikasına dönüştürüldüğü bilinir. 1847’de okul olarak hizmet vermeye başlayan yapı, en son 1998’de valilik binası olur ve o tarihten itibaren aktif şekilde kullanımdadır. Görsel imgeleri ve özellikle ışıklandırmasıyla kendisine hayran bıraktıran Bursa Hükümet Konağı, bu şehirde en çok öne çıkan tarihi değerlerden biridir.
Bursa Hükümet KonağıBursa Hükümet KonağıBursa Hükümet Konağı

Yorumlar

 • vlknckcc
  15.11.2022 13:08

  Bursa’da Ulucami, Koza Han, Kapalı Çarşı hepsi bir aradadır. Orhan Camii ve Hükümet Konağı da onlara yakındır.Hükümet Konağı dış görüntü itibariyle çok beğenirim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler