Bursa Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi, Bursa şehrinin tarihi değerlerinin son derece geniş ölçekte görülebildiği modern bir müzedir. Bursa’nın Çekirge ilçesindeki müze, yeni bir binada ilk olarak 1972’de açılır. 41 yıl sonra ihtiyaç doğrultusunda gördüğünde ise kapsamlı bir düzenleme ile günümüzdeki halini alır. Anadolu coğrafyası ile Balkanlar arasında geçiş noktasında yer alan Bursa’nın binlerce yıllık tarihine ışık tutan 50 bini aşkın eserin sergilendiği Bursa Arkeoloji Müzesi, zenginliği ve çeşitliliği ile çarpıcıdır. Müzenin 1972’deki düzenlemesinde Prehistorik Çağ Eserleri ve Sikke, Taş Eserler; Seramik, Cam ve Madeni Eserler, Sanat Galerisi olmak üzere dört bölümden oluşan bir yapı halini alan müze, 2013 itibarıyla farklı bir düzene kavuşur. Bununla birlikte müze bugün Miyosen Dönem-Frig Krallığı Salonu, Taş Eserler Salonu, Arkaik Çağ-Doğu Roma Dönemi Salonu ve Üç Pınar Tümülüsü Araba Buluntuları Salonu olmak üzere ayrılır. İlgili salonlarda Bursa ve çevresindeki geniş alanda yürütülmüş kazı çalışmalarında derlenen arkeolojik eserler görülebilir. Bu eserler arasında öne çıkanlar ise Hitit, Urartu eserleri; çanak-çömlekler ve idollardır. Ayrıca Apollon Heykeli, Athena Büstü, sikkeler, süs eşyaları, mimari parçalar, milattan önce 6’ncı yüzyıla tarihlenen tekerlek kısımları, at koşumları ile savaş arabası modeli incelenebilir. Bahçesinde açık sergilemede çok sayıda heykel ve kabartma dikkat çeken Bursa Arkeoloji Müzesi’nde ek olarak arşiv belgelerini içeren bir de kütüphane bulunur. Eşsiz bir serüven vadeden müzede, kültür turizmi meraklıları ile genel itibarıyla tarihe ilgi duyan 7’den 70’e herkesin yıl içerisinde binler tarafından ziyaret edilir.

Bursa Arkeoloji MüzesiBursa Arkeoloji MüzesiBursa Arkeoloji MüzesiBursa Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • vlknckcc
  15.11.2022 13:15

  Bir şehri gezmeye gittiğimde mutlaka arkeoloji müzelerini de görürüm. Bursa Arkeoloji Müzesi İstanbul ve Antalya'dan sonra en beğendiğim arkeoloji müzesi oldu.

 • yasinxerylmz
  08.08.2022 14:56

  Kent parkının içinde yer alan, çeşitli dönemlerden eserlerin bulunduğu Bursa tarihiyle buluşma noktası

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota