Balıkpazarı (Yeni) Camii - GeziBilen

Balıkpazarı (Yeni) Camii

Balıkpazarı (Yeni) Camii

Balıkpazarı (Yeni) Camii, Bursa’nın Gemlik ilçesinde, Balıkpazarı Mahallesi’nde yer alır. İnşa kitabesi bulunmadığından yapının tam olarak hangi yıl ve kim tarafından yaptırıldığı kesinkes bilinmemektedir. Bununla birlikte caminin 1922 ile 1923 yıllarında gerçekleşen mübadele olayları öncesinde Paragia Pazariotissa isminde bir kilise olduğu bilinir. Kilise mübadele döneminin ardından camiye çevrildiği ve balıkçıların ağırlıklı olduğu bir pazarın dibinde konumlandığından Balıkpazarı (Yeni) Camii ismini alır. Çünkü her ne kadar yapı yeni olmasa da kullanım amacı ve kullanan kişiler yenilenmiştir. Üstelik yapı camiye çevrildikten kısa bir süre sonra kuzeydoğu köşesine bir de minare inşa edilmiştir.

Balıkpazarı (Yeni) Camii, 17 Ağustos 1999’da merkez üssü Gölcük olan ve 45 saniye süren 7,4 richter ölçeğindeki depremde orta dereceli hasar alır. Bu nedenle bir süreliğine ibadete kapatılır.

Toplamda 307 metrekarelik bir alan üzerine 240 metrekare olarak inşa edilen ve doğu-batı doğrultusunda yer alan yapı, dikdörtgen planlı ve Yunan haçı şemasını yansıtan tiptedir. Orta mekanı ise bir büyük ve dört yarım kubbe ile tamamlanmıştır. Tek şerefeli minaresi bulunan Balıkpazarı (Yeni) Camii’nin iç kısmında merdivenle çıkılan bir mahfil ile avlusunda şadırvanı bulunur.

Balıkpazarı (Yeni) CamiiBalıkpazarı (Yeni) CamiiBalıkpazarı (Yeni) Camii

Yorumlar

 • muratball
  26.08.2022 07:25

  Cami sahile yakın ve bahçesi oldukça geniş. Cami çok eski yapı olmasına rağmen bakımlı ve usta eserlerden birtanesi. Ben beğendim 🧿

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota