Balanbancık (Balanbey) Kalesi - GeziBilen

Balanbancık (Balanbey) Kalesi

Balanbancık (Balanbey) Kalesi

Balabanbey Kalesi, bir başka deyişle Balabancık Kalesi tam olarak Mollaarap Mahallesi’ndedir. Kalenin 1303 yılında inşa edildiği aktarılır. Balabanbey, bu kalede Osmanlı ordusunu toplar. Kale içerisinde toplamda yirmi dört yıl kalmaya devam eder. 6 Nisan 1326 tarihinde gerçekleşen malum fetih bu kaleden gerçekleştirilir. Bu nedenle kalenin manevi anlamı yöre halkı için oldukça büyüktür. Osmanlılar için çok önemli bir figür olan Gazi Osman Bey, Bursa’yı oldukça önemser. Sakarya ve Bilecik’ten sonra ağırlıklı olarak Bursa şehrine yönelir. Kayalıklarla sarılı olan Bursa Kalesi’ni almak kolay olmayacağı için Osman Gazi doğu ve batı alanlarında iki adet gözetleme yeri yapar. Bu gözetleme yerleri aynı zamanda havale kulesi şeklinde de bilinir. Giriş-çıkış noktaları kontrol edilebildiği için kenti ablukaya alması kolaylaşır. Doğu uçtaki havale kulesi de böylelikle Balabanbey’in adı ile anılır. Balabancık Hisarı tarihsel yolculuğunda sık sık onarımdan geçirilir. Günümüze bir şekilde ulaşmayı başaran kale koruma altındadır. Bursa şehrinin her sene geleneksel olarak organize edilen Fetih Şenlikleri bu hisarda yapılır. Bursa’nın kuşatma altına alınmasında Balabancık Kalesi’nin çok önemli bir yeri vardır. Bu sayede Bizans’ın şehre yardım etmesi oldukça zorlaşır. Batı bölümde olan Aktimur Hisarı bugüne ulaşmayı başaramaz. Günümüzde Hamzabey Camii’nin çok yakınında olduğu tahmin edilir. Balabancık Kalesi’nin bir diğer özelliği ise Osmanlı’nın Bursa şehrine yaptırdığı ilk eser olmasıdır. Osmanlı mimari tarzından izler sunan Balabancık Hisarı moloz taşlarla örülüdür. Duvarlarının belli bölümlerinde pencere izlerine rastlanır. Kalenin arka bölümü doldurulduğu için bazı duvarları belirsiz durumdadır. Son restorasyon çalışması Yıldırım Belediyesi tarafından 2006 senesinde gerçekleşir. Ulaşım açısından avantajlı bir yerde olduğu için çeşitli toplu ulaşım araçlarıyla kaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balanbancık (Balanbey) KalesiBalanbancık (Balanbey) KalesiBalanbancık (Balanbey) Kalesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 06:53

  Osman Bey döneminde, Bursafethedilmeden önce, Bursa Kalesidışında ayrı iki kule yapılmıştır. Bursa’yı kuşatmak üzere 1308 yıllarında yapılan kulelerinden biri Bursa’nın doğusunda, diğeri ise batısında idi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota