Atatürk Evi Müzesi - GeziBilen

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Türkiye’nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk’ün konakladığı köşklerin birçoğu günümüzde müze olarak hizmet verir. Bursa’daki Atatürk Evi de bu kapsamdaki müze-ev konseptleri arasında yer alır. Atatürk’ün 20-24 Ocak 1923’teki ikinci ziyareti ve sonrasında bu zarif köşkte kaldığı biliniyor. 1938’den sonra çeşitli kamusal amaçlarla kullanımına devam edilen köşk, 1968’de Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi ile yaklaşık beş yıl sonra müze olarak ziyarete açılır. Cumhuriyet’in kuruluşunun 50’nci yıldönümü olan 29 Ekim 1973’te açılışı gerçekleştirilen Atatürk Evi ve Müzesi, neredeyse 50 yıldır kesintisiz şekilde ziyaretçi akınına uğruyor. Ahşap işçiliği ile öne çıkan ve yapım tarihi net olarak bilinmese de 19’uncu yüzyıla tarihlenen köşkün ilk katında kabul salonu, dinlenme ve yemek odaları bulunur. İkinci katında ise çalışma odası ile yatak odası gözlemlenebilir. Ayrıca bu tarihi köşkün bodrum katı ise mutfak ve diğer hizmete yönelik olarak hazırlanmıştır. Hoş bir bahçesi de bulunan Atatürk Evi ve Müzesi’nde, Atatürk’ün çok sayıda kişisel eşyası, manevi bir atmosferle birlikte yakından incelenebiliyor. Atatürk’in Bursa ziyaretlerinde konakladığı köşk, günümüzde müze olarak hizmet verir. 1800’lerin sonunda inşa edilen yapı; bodrum, üzerindeki iki kat ve çatı katından oluşur. Bursa Belediyesi’nin Atatürk’ün şehre ikinci ziyaretinde sahibinden satın aldığı ev, uzun yıllar boyu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanının şehre ziyaretlerinde kaldığı yer olarak öne çıkar. Atatürk’ün ölümünden sonra Emekli Sandığı’na satılan köşk, 1968’de nihai olarak Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından devralınır. 1973’te de ilgili bölümleri düzenlenerek müze olarak hizmet vermeye başlar. Beyaz renk ağırlıklı dış tasarıma sahip Atatürk Müzesi’nin ilk katında yemek salonu, kabul salonu ve dinlenme salonu; ikinci katında ise yatak odası, çalışma odası ve küçük bir bölüm yer alır. Mutfak için kullanılan bodrum katı da köşkün ilgi çekici kısımları arasında bulunur. Dört bir yanında Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği tarihi müzeye haftanın yedi günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret gerçekleştirilebilir.

Atatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi Müzesi

Yorumlar

 • muratball
  26.08.2022 07:09

  Ücretsiz bir müze. Yakın zamanda restorasyon geçirdi. Arabanızı üst yola, otelin önüne park etmeniz gerekli. Pazartesi hariç gezebiliyorsunuz. Atatürk'ün Bursa'da en çok kaldığı yerlerden.

 • vlknckcc
  15.11.2022 13:06

  Mutlaka görülmesi gereken bir yer.Girişi ücretsiz müzeyle ilgilenenler aşırı tatlı insanlar ve muazzam bir bahçesi var en beğendiğim yer oldu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota