Ali Paşa Camii - GeziBilen

Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii

Türkiye’nin büyük şehirleri arasında yer alan Bursa, turizm açısından her daim cazip bir bölge olarak öne çıkar. Bursa şehrinde ibadet mekanlarının fazlalığı hemen göze çarpar. Bunlar arasında yer alan Ali Paşa Camii, Yıldırım Bayezid döneminde inşa edilir. Bayezid’in o dönemki veziri olan Ali Paşa, caminin yapımında en önemli rolü oynayan kişidir. Tarihi caminin ‘T Planlı’ olduğu görülür. Bu plan tarzının Orhan Camii ile başlandığı bilinir. Ali Paşa Camii en büyük darbesini 1854 yılında gerçekleşen depremde görür. Zaten o depremde Bursa’da yer alan pek çok deprem ciddi hasarlar alır. Deprem sonrasında özellikle kubbe ve yan kanat kısımları kullanılamaz hale gelir. Hemen akabinde büyük bir onarım çalışması başlar. Bu onarım çalışmaları neticesinde tarihi cami günümüzdeki şeklini alır. Ali Paşa Camii’nin son cemaat yerinde yığma ayaklar öne çıkar. Tarihi ibadet mekanı aslında tarih boyunca ufak ya da büyük pek çok defa restorasyondan geçirilir. Her restorasyon süreci caminin belli bölümlerinin değişmesine neden olur. Caminin kubbeleri günümüzde yıkılmış durumdadır. Bu kubbelerin yerine tavan bölümleri eklenir. Caminin namaz kılınan bölümü kubbelerin hemen alt bölümüdür. Gerek doğu gerekse de batı kanatlarından eser yoktur. Caminin orijinal minaresi de bugüne ulaşamamıştır, bunun yerine daha sonradan bir minare eklenmiştir. Tam olarak Eski Sokak üzerinde yer alan Ali Paşa Camii’nin inşa edildiği tarihe ilişkin net bir bilgi yoktur. Buna rağmen çeşitli kayıtlarda 1394 tarihi dikkat çeker. Zaviyeli camiler grubuna mensup olan Alipaşa Camii’nde yan yana sıralanan mukarnaslar dikkat çeker. Harim alanının üzeri örtülü durumdadır. Duvarlarda moloz taş ve üç sıra tuğla tercih edilir. Üst bölümde daire tonozların tercih edildiği bugünkü izlerden anlaşılır.

Ali Paşa CamiiAli Paşa CamiiAli Paşa Camii

Yorumlar

 • vlknckcc
  15.11.2022 12:24

  Yıldırım Bayezid zamanında Çandarlı Halil Hayreddin Paşa’nın oğlu, Yıldırım Bayezid’ın veziri Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota