Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi

En az adı kadar ilginç bir müze olan Yaşam Tarzı Müzesi, Artvin şehrinin Arhavi ilçesindeki Dikyamaç Köyü’nde yer alır. Bu bölge aynı zamanda ‘Kamparna’ olarak da tanınır. Temel düzeyde burada bulunan köy başta olmak üzere çevre köylerin sosyal ve kültürel yaşamlarına aynan tutmayı amaçlayan bir müze olarak dikkat çeker. Burası aynı zamanda bölgenin de ilk yaşam tarzı müzesi durumundadır. Müzede ana motivasyon buradaki geleneksel yaşamı konu almaktır. Özellikle de el sanatları ve yöre halkının kullandığı araç gereçler ön plandadır. Açıldığı ilk günden bu yana, özellikle de bir örneği bulunmamasından dolayı son derece ilgi gören Yaşam Tarzı Müzesi, köye pek çok yerli ve yabancı turistin sene boyunca gelmesini sağlar. Kültürel yaşamın bütün yansımalarını bulabileceğiniz müzede ince detaylar ön plana çıkar. Etnografik bir yapıya sahip olan bu müze, aynı zamanda şehrin de ilk müzesi olarak bilinir. Başta Dikyamaç Köyü olmak üzere çevrede yer alan çok sayıda köy, etnografik yapıya sahip olan bu müzeye katkı sunar. Gerçekleşen gönüllü bağışlar sayesinde müzenin koleksiyonu kısa süre içinde ciddi bir düzeye yaklaşır. Günlük yaşamda kullanılan pek çok figür ve materyal, burada farklı başlıklar altında sergilenir. Yaşam Tarzı Müzesi yapılmadan önce esasen burası bir ilkokul binasıydı. Bu okulun toplamda iki sınıfı bulunuyordu. Binanın restorasyon süreci tamamlandıktan sonra gerçek anlamda bir müze görünümüne kavuşturuldu. Müze 2012 senesinde açıldı ama bina yeterli görülmedi. Daha sonra hemen yanına ikinci bir müze daha inşa edildi ve kapasitesi genişletildi. Bu bölüm aynı zamanda ‘Müze ve Sosyal Tesisler’ olarak geçer. Müzede; ahşap ölçü kaplarından el değirmenlerine, bakır kaplardan arşınlara dek ilgi uyandıran pek çok materyale tanıklık edebilirsiniz.

Yaşam Tarzı MüzesiYaşam Tarzı MüzesiYaşam Tarzı MüzesiYaşam Tarzı Müzesi

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 14:11

  Yöre halkının katkıları ve köyün ileri gelen ailelerince kurulmuş çok güzel bir müze. Yörenin tarihini ve civarda kullanılmış olan eski eşyaların yanı sıra folklorik öğeler de sergileniyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler