Tibeti Kilisesi - GeziBilen

Tibeti Kilisesi

Tibeti Kilisesi

Artvin için kiliseler şehri demek yanlış olmaz. Tarihi Şavşat ilçesine 14 kilometre uzaklıkta konumlanan ve bin 100 yılı aşkın geçmişe sahip Tibeti Kilisesi, bölgedeki en eski dini yapılardan biri olarak görülüyor. 899-914 arasında bölgede hüküm süren Gürcü Krallığı prensi Aşot Koukhi tarafından yaptırıldığı tarihi kayıtlarda geçen Tibeti Kilisesi, çatısındaki dört adet koç heykeli ile dikkat çekiyor. En az beş farklı dönemde kapsamlı yenileme ve onarım gördüğü kaydedilen kilisenin iç kısmındaki Havari figürleri, işçiliğindeki muntazamlık ve süslemeleri de diğer öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Kabartmaları, bezemeleri, duvar resimleri ve özellikle ‘Tahtta Oturan İsa’ betimlemesi önem taşır. Serbest haç planlı yapı, 22,80 metre x 22,40 metre en ve boy ölçülerine sahiptir. Bizans kaynaklarında ‘Şavşeti’ ismiyle anılan verimli bir bölgede yükselen kilise, 17’nci yüzyıla kadar aktif olarak hizmet verdi. Hristiyan halkın bölgeden gitmesiyle önemi azaldı. Kilisede tiyatro gibi çeşitli kültürel etkinliklerin de düzenlendiği biliniyor. Cami olarak da bir dönem kullanılan Tibeti Kilisesi, 1885’te yıldırım düşmesi sonucu zarar gördü. 1953’te yıldırımın etkisiyle zarar gören kubbesinin ardından batı haç kolu da yıkıldı. Tarihteki önemli Gürcü kiliseleri arasında gösterilen dini yapı, günümüze kadar uzanmış kültürel değerler arasında gösteriliyor.

Tibeti KilisesiTibeti KilisesiTibeti KilisesiTibeti Kilisesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  04.08.2022 08:21

  Şavşat ın her yeri ayrı güzel görülmesi gereken noktalardan biride tbeti kilisesi. Günümüze ulaşan herhangi bir kitabesi bulunmamakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota