Othta Eklesia Manastırı - GeziBilen

Othta Eklesia Manastırı

Othta Eklesia Manastırı

Tarihi bir bölgede konumlanan Othta Eklesia Manastırı, ‘Dört Kilise Manastırı’ olarak da biliniyor. Artvin’in Yusufeli ilçesinde Tekkale Köyü’ndeki 10’uncu yüzyıl Ortodoks manastırı, büyük kilisenin yanı sıra birkaç küçük kilise, yemekhane, gömü yeri gibi bölümlerden oluşuyor. Burası için mistik bir atmosfer vadediyor demek yanlış olmaz. Yapı bünyesinde bir tür meditasyon mekanı olarak da tanımlanabilen keşişler manastırı da yer alıyor. Bu mekan ayrı bir noktada, 1990’da bölgede yürütülen araştırmalar sonucunda bulundu. Az miktarda freskin günümüze gelebildiği yıkıntı halindeki bu kısım, Othta Eklesia Manastırı’nın bir şubesi olarak yorumlanıyor. Kaynaklarda söz konusu kilisenin korunması için hizmet veren Kavkasidzeler Kalesi’nden de bahsediliyor. Gürcü kiliselerinden daha farklı bir mimariye sahip olan manastır, üç yerine dört bölüm şeklindeki bazilika planıyla dikkat çekiyor. Ayrıca simetrik pencereleri, günümüze ulaşabilmiş duvar resimleri, kabartmalı süslemeleri ve motifleri ile öne çıkıyor.

Othta Eklesia ManastırıOthta Eklesia ManastırıOthta Eklesia Manastırı

Yorumlar

 • huseyinatess
  15.08.2022 06:12

  Kitabesinde yer alan bilgiye göre Bagratlı Krallığı zamanında yapılmış manastırın bazı binalarla zamana direndiğini görmekteyiz. Savaşlar, değişen nüfus ve değişen din yapısı ile bugünlere kadar ayakta durabilmiş…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota